Зеленський подав в Раду свій законопроект щодо незаконного збагачення

Президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради України законопроект №10358, яким передбачається повернути кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Відповідний документ зареєстрований на сайті парламенту, передає Політарена.

Законопроект передбачає внесення до Кримінального кодексу України статті 3685  «Незаконне збагачення».

«Набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких більш ніж на дванадцять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її доходи, карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років», — йдеться в документі.

Автори законопроекту пояснили, що відсутність кримінальної відповідальності за незаконне збагачення нівелює роль системи електронного декларування у попередженні та виявленні корупції. Крім того, на сьогодні декларування може бути використано для легалізації активів, набутих незаконним шляхом.

«Більшість населення України (91 відсоток) вважають корупцію серйозною проблемою, а понад 60 відсотків –  найбільшою перешкодою розвитку держави. При цьому понад 50 відсотків населення найбільш дієвим підходом до боротьби з корупцією вважають невідворотність покарання за такий злочин», — йдеться в документі.

Крім того, законопроектом пропонується на законодавчому рівні вирішити питання щодо забезпечення належного функціонування інституту стягнення необґрунтованих активів  осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. У зв’язку з цим передбачається запровадження у Цивільному кодексі України окремої підстави припинення права власності, визначення видів активів, які можуть визнаватися необґрунтованими, та межу вартості таких активів (вартість, яка у п’ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Нагадаємо, раніше Конституційний суд України визнав статті 3682 щодо Кримінального кодексу України такими, що не відповідають Конституції України, а нещодавно Володимир Зеленський призначив свого представника в Конституційному суді.