Вибори в РФ: про головне до цього часу

Микита Дубонос — журналіст,   політолог


8 вересня 2019 року у Російській Федерації відбулися вибори у десятках регіонів країни. Багато в чому вони стали неочікуваністю не тільки для виборців та опозиційних політиків, а й гарним ляпасом для «єдиноросів», які очікували на легку перемогу та пасіонарність громадян.

Вибори до Московської державної Думи

Важливі вони насамперед тим, що саме через них у російському соціумі почала визрівати громадянська свідомість, яка вилилась у багатотисячні акції проти влади на проспекті Сахарова. А почалося все з того, що незалежні кандидати заявили про чисельні порушення з боку своїх конкурентів під шефством «Єдиної Росії». Потім частину с цих кандидатів не допустили до виборів (Любов Соболь, Іван Жадан, Сергій Мітрохин, Ілля Яшин та інші), ще й почали жорстке придушення мирних демонстрантів під час акцій.

В результаті з 45 місць Мосгордуми 20 займуть опозиційні політики з «Яблука», які вперше з 2005 року повернулись туди, «Справедливої Росії» (вперше в історії) та «КПРФ» (хто б міг уявити, що комуністи стануть опозицією).

Суттєву роль у цьому, окрім вже згаданих мітингів та дій влади, зіграв відомий російський опозиціонер Олексій Навальний, який закликав до «Розумного голосування». Його суть полягаю у тому, аби проголосувати за найсильнішого противника ЄР (за результатами минулих виборів та сучасних соціологічних опитувань), що дає змогу не розпилювати голоси між кандидатами та відібрати мандат у влади.

Umnoe holosovanye 720x262 - Вибори в РФ: про головне до цього часу

Вибори губернатора в Санкт-Петербурці

Цього року за крісло голови змагались в.о. губернатора Петербургу та великий друг Єдиноросів Олександр Беглов, представник «Громадянської платформи» Михайло Амосов та представниця «Справедливої Росії» Надія Тихонова. Як ви вже могли здогадатись переміг Беглов, набравши 64,45% (от вже ж несподіванка).

Якщо коротко згадати усі здобутки Беглова, то вийде якось так: друг Путіна і... все.

Вибори депутатів законодавчого збору Севастополя.

Російську владу не полишає надія, хоча б якось легітимувати своє перебування на півострові, але все без результату і ці вибори не стали винятком.  Ані Україна, ані Євросоюз, ані США, ані будь-яка інша розвинена країна не визнали вибори в Криму, підкресливши що РФ продовжує порушувати міжнародне право.

Що ж стосується самих виборів, то ситуація тут наступна: ЄР вже котрий рік намагається створити міцну вертикаль влади в Криму, але цьому заважає той самий «народний мер» Олексій Чалий, соратники якого складали більшість у Закзбору Севастополя. Протистояння Чалого з Кремлем скоріш за все призведе до втрати Чалого впливу у тому ж Закзбору. Наразі лідирує «Єдина Росія», за нею йдуть ЛДПР та КПРФ.

1117280802 - Вибори в РФ: про головне до цього часу

Вибори в Хабаровському краї

Тут примітно саме те, що там одночасно відбуваються вибори в обласну думу, муніципальні вибори та довибори В Державну Думу.

Хабаровський край очолює представник ЛДПР Сергій Фургал, якого громадяни обрали на хвилі протестного голосування ще у 2018 році (серія поразок кандидатів, підтриманих Кремлем на регіональних виборах).

Наразі Фургал найпопулярніший політик регіону, який може зробити те, чого ще ніколи не було у Росії (якщо ви подумали про чесні вибори, то майже вгадали): зосередити виконавчу, законодавчу та муніципальну владу в руках ЛДПР, а не ЄР.

Не обійшлися ці вибори без курйозних випадків, які почали траплятися ще й до їх початку. Тому до вашої уваги пропонується топ-5 кумедних випадків, які так чи інакше пов'язані із виборами 8 вересня 2019 року в РФ:

  1. Напад на Голову ЦВК. 6 вересня невідомий напав на Еллу Памфілову у неї вдома та двічі спробував вдарити її шокером, але той не спрацював. Наразі його вже затримали.
  2. Ковбої проти виборів. 8 вересня на кордоні Тиви і Красноярського краю невідомі на конях і в масках обстріляли колеса автобуса зі спостерігачами та журналістами. Поліція повідомила, що ніхто не постраждав.
  3. «Я не бачу інших кандидатів». 6 вересня російська співачка Діана Гурцкая підтримала піснею «Я не бачу інших кандидатів» Єдинороса Андрія Метельського. У чому саме кумедність ситуації, я сподіваюсь, ви побачити з відео.

4. Стихійна акція в Улан-Уде. 9 вересня в Улан-Уде почалась стихійна акція проти затримання двох прибічників «шамана, идущего исгонять Путина» та скасування результатів виборів мера міста.

5. «Хлопну бургер за здоров'я Собяніна». 7 вересня російський реп-виконавець Тіматі виклав спільний кліп з іншим виконавцем Гуфом з поздоровленнями на день міста. Нічого кримінального у цьому не було, якби не одне «але», у пісні є пряма агітація за мера Москви Сергія Собяніна. Ймовірно, він і оплатив подібну «творчість». Користувачі гідно оцінили рядки «Не ходжу на мітинги і не втираю дичину» і «хлопну бургер за здоров'я Собяніна» та допомогли артистам встановити новий рекорд для російського сегмента YouTube у 1,3 млн дизлайків. Наразі відео вже видалили, але як добре пам'ятаємо, нічого безслідно не зникає з інтернету, тому насолоджуйтеся.

Підбиваючи підсумки цих виборів, можна зробити висновок, що імперія, яку так плідно будувала Єдина Росія протягом 20 років, потрохи починає слабшати. Люди все дедалі частіше починають запитувати, чому президент увесь час розказує про якісь «економічні стрибки», а жити стає все важче і важче, чому міжнародна спільнота не сприймає Росію, як рівного гравця та чи рухаємось ми взагалі у вірному напрямку.

Саме ці вибори, як на мене, показали те, що росіяни ще не зовсім втрачені і можуть опиратися пропаганді, яку ллє у вуха влада з федеральних телеканалів 24 на 7. Звісно, не в кожному місці вдалося провести чесні та прозорі вибори, де перемогли б реальні кандидати, а не друзі Путіна.

Я скажу наступне, нехай їм (опозиційним політикам та небайдужим громадянам) вдалося зробити на перший погляд не багато, але зробили і це перемога. Щиро сподіваюсь, що одна з багатьох перемог. Тому звертаюсь до росіян — чекаємо та тій стороні цивілізованого світу, приєднуйтесь!

 

Микита Дубонос, спеціально для Політарени