Верховний суд просить Зеленського не звільняти половину суддів

Голова Верховного суду України Валентина Данішевська
  • Президента України попросили відтермінувати розгляд законопроєкту, яким кількість суддів Верховного суду скорочується з 200 до 100
  • У Верховному суді вважають повторну перевірку доброчесності та компетентності суддів невиправданою
  • Законопроєкт ухвалили 12 вересня в першому читанні, наразі до нього вносять правки до ухвалення в цілому

Верховний суд України звернувся до президента України Володимира Зеленського з проханням відкласти розгляд законопроєкту №1008 щодо діяльності органів суддівського самоврядування, яким кількісний склад Верховного суду зменшується наполовину. Про це повідомила пресслужба суду у своєму Facebook, передає Політарена.

«Пленум ВС вирішив повністю підтримати консультативний висновок Вищої ради правосуддя щодо зазначеного проекту закону, викладений у рішенні від 5 вересня 2019 року за № 2356/0/15-19, підготувати висновок Верховного Суду щодо законопроекту № 1008 та звернутися до Президента України й Верховної Ради України із проханням відтермінувати розгляд зазначеного законопроекту з метою його обговорення суддівською, експертною спільнотою, а також до міжнародних організацій – з проханням надати висновки щодо його відповідності європейським стандартам незалежності судової влади», — йдеться в повідомленні.

За словами голови Верховного суду Валентини Данішевської, скорочення кількості суддів призведе до втрати авторитету суду серед українців, адже 65 тисяч справ, які зараз знаходяться на розгляді у ВС, доведеться опрацьовувати меншій кількості суддів.

«Незрозумілим залишається і те, яким чином зменшення кількості суддів ВС може вплинути на покращення стану правосуддя в Україні. Адже враховуючи ту кількість справ, що перебувають у провадженні Верховного Суду, нам знадобиться ще декілька років, аби вийти на нормальний режим роботи», — сказала Данішевська.

В пресслужбі також відзначили, що повторне проведення перевірки професійної компетентності та доброчесності суддів, які вже пройшли відповідні процедури, є невиправданим.

Законопроєкт №1008 ініціював Володимир Зеленський. Він передбачає скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100, встановлює новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів та розширює список посад, на які поширюється люстрація.

12 вересня Верховна Рада ухвалила законопроєкт в першому читанні 238 голосами народних депутатів від фракції «Слуги Народу».


  1. Рада взялась за захист викривачів корупції.
  2. У ВР сформували новий склад парламентської делегації в ПАРЄ.
  3. Верховний Суд залишив вирок Крисіна без змін.