В тіні імпічменту: чим для України обернувся візит Зеленського до США

Володимир Зеленський повернувся в Україну, після першого візиту на засідання Генеральної Асамблеї ООН та першої зустрічі з президентом США. Щоправда, протокольні рукостискання з Дональдом Трампом відбулись на тлі телефонного скандалу, який призвів до ініціювання імпічменту американському гаранту Конституції. В таких умовах увага до стенограми телефонного спілкування президентів була значно більшою, ніж до їх промов з трибуни Генасамблеї. Які наслідки матиме для України зустріч Зеленського з Трампом, як вплине ситуація з ініціюванням імпічменту на репутацію держави, чи зможе Зеленський зберегти обличчя перед міжнародними партнерами, з’ясовувала Політарена.

Коли президент України відкривав другий день засідання Генасамблеї ООН, весь світ знав його як людину, через яку ініціювали імпічмент Дональду Трампу. Фактично, Україна опинилася в епіцентрі світового політичного скандалу.

Президент України потрапив під перехресний вогонь між республіканцями і демократами, опинившись в ситуації, де вибору між Дональдом Трампом і Джо Байденом уникнути майже неможливо. З цим погоджується експерт Володимир Воля, зазначаючи, що позиція, яку зайняв Зеленський створює загрози для України.

“Зеленський сказав, що тиску не було. Це виглядає так, що, фактично президент Зеленський став на захист президента Трампа. Зважаючи на те, що підтримка України з боку США була двопартійною, тепер постає питання, чи може це позначитися на якості та кількості підтримки...Сам факт того, що Зеленський став на бік Трампа створює нові загрози. Він тепер стає ще більшим заручником Трампа у тій ситуації, коли Трамп може або призупиняти допомогу або переглядати. І ніхто тепер може не стати на захист цієї допомоги, тому що демократи можуть відплатити Зеленському за те, що він так неоднозначно вчинив з ними”, — пояснив політолог.

Хоч президент України неодноразово заявляв, що лідер Сполучених Штатів не чинив на нього тиску, оприлюднена стенограма задала новий дискурс у відносинах між Україною та США. Єдине, що міг запропонувати Зеленський Трампу — розслідування стосовно Байдена — втратило свою вагу. Разом з тим, сама риторика українського президента в розмові з американським колегою теж спроможна похитнути позиції України і серед демократів, і серед республіканців. 

Також залишається питання, як відреагують на заяви Зеленського лідери інших країн, зокрема Франції та Німеччини. Політолог Євген Магда вважає, що висловлювання Зеленського стосовно Ангели Меркель та Еммануеля Макрона може негативно вплинути на переговори щодо Нормандського формату.

“Слова, які прозвучали стосовно наших європейських партнерів, вони суттєво ускладнюють комунікацію Зеленського з нашими європейськими партнерами в Німеччині і Франції.  Вони негативно програмують можливий розвиток ситуації навколо Нормандської четвірки”, — заявив експерт.

Погоджується зі своїм колегою і Володимир Воля, заявляючи, що після подібних заяв ставлення до Зеленського з боку європейських лідерів може змінитися.

“Стенограма показала, що Зеленський “підтакував” Трампу у його позиції по відношенню до Євросоюзу. Це безтактно, це некоректно. Впринципі, позиція Трампа по відношенню до Франції і Німеччини не є новою, але це залишає неприємний осад”, — зазначив політолог.

Окремим  аспектом оприлюдненої телефонної розмови є слова Зеленського стосовно генерального прокурора, якого президент називає “стовідсотково своєю людиною”. Це викликає питання до незалежності Офісу Генпрокурора і, відповідно, до розслідувань, які він здійснює.

“Заява, яка прозвучала від Зеленського про те, що буде на 100% його генеральний прокурор, в цивілізованій країні стала б щонайменше приводом для політичної кризи. В Україні, я думаю, на жаль, нічого подібного не буде”, — так вважає експерт Євген Магда.

Тим не менш, запланована зустріч Зеленського з Трампом відбулася: Зеленський жартував щодо запрошення до Вашингтона, розповідав про проведені реформи і заявляв про незалежність Генпрокуратури, Трамп акцентував увагу на військовій допомозі та наголошував, що європейські держави повинні робити більше для України. Разом з тим, Зеленський підтвердив свої слова щодо бажання більшої підтримки з боку Європи. Проте залишається питання — це була виражена політична позиція чи просто спосіб зберегти обличчя.

До того ж, вихід до преси і розмови за зачиненим дверима — абсолютно різні речі. І про що насправді домовлялися президенти та якими були риторика і тон цього спілкування -  навряд чи можна зрозуміти з офіційних заяв. 

“Така зустріч на полях генеральної асамблеї ООН проривом стати не могла. Трамп пішов на цю зустріч, вважаючи, що оприлюднення стенограми з Зеленським для нього не несе жодних загроз. Якби він вважав інакше, то цієї зустрічі просто не було б. Нам треба вчитися не жити від зустрічі до зустрічі з Дональдом Трампом, навіть якщо це зустріч перша… Треба вчитися бути сильними і самим формувати власний порядок денний”, — пояснив Євген Магда.

Незважаючи на підтримку Зеленського, позиція Трампа стосовно України теж навряд чи зміниться. 

“Трамп — це така людина, яка поводить себе доволі ефективно, доволі жорстко, доволі агресивно, тому я не думаю, що ця вся історія зобов’язує Трампа до пом’якшення його позиції щодо надання допомоги Україні...Трамп і сам схильний до якихось епатажних заяв, дій, до такого панібратства, але те, що стосується жартів Зеленського — то вже зовсім панібратство. Тут питання чи буде зачеплене самолюбство Трампа цими не зовсім дипломатичними і тактовними жартами Зеленського, його уявлення про себе, про свій статус, про свій рівень”, — так прокоментував результати зустрічі Володимир Воля.

Цілком ймовірно, що шанс справити перше враження і на Трампа, і на міжнародну спільноту Зеленський вже використав: конкретної дати наступної зустрічі лідерів України та США так і не назвали. То ж замість укладання угод та зміцнення стосунків з світовими лідерами, доведеться відновлювати довіру після таких репутаційних втрат.

В контексті ситуації, що склалася, питання російської агресії не так яскраво фігурувало в порядку денному Генасамблеї: Трамп у своїй промові взагалі ні слова не сказав про Україну чи Росію. Та й сам Зеленський не приділив багато часу в своєму виступі критиці дій російської влади. 

Хоча президент України говорив і про війну на Донбасі, і про необхідність перегляду міжнародних правил, його риторика не була новою для головної трибуни ООН. Зеленський розповів історію загиблого на війні співака Василя Сліпака і показав кулю, якою його вбили. Однак, подібний жест теж не був чимось новим: Петро Порошенко теж показував на форумі у Давосі рештки обстріляного бойовиками автобуса під Волновахою і наводив цифри кількості загиблих внаслідок російської агресії.  То ж навряд чи пафосний спіч президента ретельно обговорювали десь поза межами України.

“Кожен лідер приїжджає на ці загальнополітичні традиційні дебати для того, щоб виступити і щоб це показали в його країні. Виступи всіх інших нікого не цікавлять”, — пояснив Володимир Воля.

Втім, окрім протокольних заходів, Генасамблея — майданчик і для кулуарних домовленостей. Зеленський встиг поспілкуватися з рядом світових політиків, зокрема він говорив з Ангелою Меркель, Єнсом Столтенбергом, Сергієм Лавровим. І неофіційна частина залишається чи не найголовнішою в процесі побудови взаємозв’язків та домовленостей.

Тим не менш, перший візит Зеленського до Генасамблеї мав стати способом справити враження на міжнародну спільноту. Враження точно справлено, от тільки, яке? Тінь скандалу з ініціюванням імпічменту, безумовно, нависатиме над репутацією України.  Опинившись в епіцентрі конфлікту, саме Зеленському доведеться обирати сторону в цьому суто американському протистоянні. 

До того ж, ймовірність усунення Трампа відкриває можливості для Джо Байдена та, насамперед, для Майка Пенса, який виконуватиме обов’язки президента у разі оголошення імпічменту. Та й сам Трамп залишатиметься потужним політичним гравцем. Тому вибір позиції зараз може визначити вектор українсько-американських відносин на декілька років вперед. 

Незрозуміло, коли саме український президент ступить на поріг Білого Дому, і чи буде цим президентом саме Зеленський. А стосунки як з частиною американських політиків, так і з Меркель, і з Макроном можуть трансформуватися після оприлюдненої стенограми. Недотримання дипломатичного етикету в короткій телефонній розмові може коштувати надзвичайно багато і для іміджу Зеленського, і для іміджу України.

Чи зможе Україна перетворитися з інструмента на потужного гравця світової політики буде зараз залежати від Зеленського: наскільки швидко він зможе позбутися ярликів, спричинених розмовою з Трампом, визначить подальше ставлення світових лідерів до України. В даному випадку поїздка до Сполучених Штатів і зустріч з Трампом — радше пролог до довгого відновлення довіри, ніж дипломатична перемога чи спосіб заявити про свою позицію. А відповідальність за відновлення репутації, незважаючи на ініціаторів її втрати, ляже саме на плечі президента України.

Автор: Юлія Турчинська