В Раді вперше не вистачило голосів, щоб скасувати дію радянських законів на території України

  • Верховна Рада не змогла ухвалити законопроєкт щодо скасування дії актів СРСР та УРСР на території України
  • Законопроєкт відхилили, оскільки за нього проголосували лише 214 народних депутатів

Верховна Рада України вперше не змогла ухвалити законопроєкт. Таким документом став законопроєкт №1075, який передбачав скасування дію актів Союзу радянських соціалістичних республік (СРСР) та Української радянської соціалістичної республіки (УРСР) на території України. «За» відповідне рішення проголосували 214 народних депутатів з 226 необхідних, повідомляє Політарена.

Ініціатори законопроєкту зазначили, що сьогодні виникають численні юридичні колізії між радянським законодавством та нормативними актами, ухваленими в часи незалежності України. Через такі правові колізії у підприємців виникають складнощі з оформленням усіх необхідних документів і, відповідно, з'являється простір для корупції.

«Застосування законодавства СРСР було виправданим на ранніх етапах розвитку української держави, коли було відсутнім самодостатнє українське законодавство. З урахуванням сучасного стану розвитку правової системи України нагальною є необхідність в скасуванні дії нормативно-правових актів радянського періоду», — йдеться в пояснювальній записці до документа.

Документ пропонував викласти статтю 3 ЗУ «Про правонаступництво України» у наступній редакції:

«Закони та інші акти органів державної влади і управління Союзу РСР та Української РСР, крім Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року, Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, актів, що стосуються адміністративно-територіального устрою України та державного кордону України, актів, якими надано згоду на обов’язковість міжнародних договорів, укладених Українською РСР, актів організаційно-розпорядчого характеру та індивідуальних актів, не діють на території України».

Під час обговорення законопроєкту народний депутат від фракції «Батьківщина» Сергій Власенко зазначив, що ухвалення законопроєкту призведе до ще більших правових колізій.

«Прийняттям цього закону порушується базовий принцип юриспруденції — сталості законодавства. Тобто, прибираються нормативно-правові акти, які регламентують цілі галузі права і на заміну нічого не робиться», — сказав Власенко.

Він також закликав якомога швидше розробити нормативно-правові акти на заміну радянським документам.

Після цього перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук поставив законопроєкт на голосування. «За» проголосували лише 214 народних депутатів: 210 від «Слуги Народу» та 4 позафракційних.

«Законопроєкт №1075 про внесення змін до Закону України „Про правонаступництво України“ щодо скасування дії актів СРСР та УРСР на території України вважається відхиленим», — заявив Стефанчук, після чого парламент продовжив розгляд інших законопроєктів.


  1. Регламентний комітет запропонував відсторонити Геращенко на 5 пленарних засідань.
  2. У Раді обговорюють питання дострокових виборів у Києві.
  3. Рада ще 90 днів дозволила не штрафувати «євробляхарів».