В КС пояснили, чому визнали закон про декомунізацію конституційним

Конституційниий суд України
  • КС визнав закон про декомунізацію конституційним
  • В суді пояснили, що таким чином унеможливлюють спекуляції над історичним минулим
  • Конституційний суд нагадав, що Росія використовувала комуністичні символи під час анексії Криму та збройної агресії на Донбасі

Конституційний суд визнав Закон України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» таким, що відповідає Конституції України. Про це повідомила прес-служба суду, передає Політарена.

«З’ясувавши легітимність мети ухвалення Закону та здійснивши його всебічний аналіз, Конституційний Суд України дійшов висновку, що пропаганда комуністичного режиму та нацистського режиму, публічне використання їхніх символів є намаганням виправдати тоталітаризм та запереченням конституційних принципів і демократичних цінностей, захист яких є обов’язком усіх органів державної влади, а Закон є конституційним», — йдеться в повідомленні.

Конституційний суд наголосив, що право українців на свободу слова чи думки не є абсолютним і може обмежуватись в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку.

«Засудження Законом нацистського режиму та комуністичного режиму і встановлення заборони на використання їхньої символіки обумовлені легітимною метою – не допустити повернення до тоталітарного минулого», — зазначили в прес-службі.

КС уточнили, що комуністичний режим заперечував і обмежував права людини. Там також наголосили, що після здобуття Україною незалежності деякі політичні партії, в установчих та програмних документах яких комуністичний режим оцінювався лише позитивно, продовжували діяти, не визнаючи злочини комуністів.

«Конституційний Суд України акцентує увагу на тому, що червону зірку, перехрещені серп і молот та інші символи комуністичного режиму кілька десятиліть поспіль широко використовували антиукраїнські сили для поширення атмосфери страху, ненависті та агресії, для заперечення права Українського народу на власну незалежну державу», — повідомили в суді.

В Конституційному суді також обґрунтували визнання декомунізації конституційною тим, що символи комуністичного режиму використовувала Росія під час анексії Криму та збройної агресії на Донбасі.

«Така заборона покликана унеможливити будь-які спекуляції з використанням історичного минулого, пов’язаного з тоталітарними режимами, не допустити звеличування цих режимів, виправдання їх злочинів», — уточнили в КС.


  1. Мовна стаття закону «Про освіту» визнана конституційною — Гриневич.
  2. Націоналісти пікетують КСУ через декомунізацію (фото).
  3. Конституційний суд переніс розгляд питання про скасування люстрації.