В комітеті Ради скандал через зняття недоторканності з депутатів

Політарена
  • Комітет ВРУ з питань правової політики та правосуддя покинув Сергій Власенко, оскільки, на його думку, проводити таке засідання наразі немає правових підстав
  • Комітет рекомендував Верховній Раді остаточно ухвалити законопроєкт щодо зняття депутатської недоторканності

На засіданні комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя виник скандал через те, чи можна виносити на голосування законопроєкт про зняття депутатської недоторканності, повідомляє Політарена.

Народний депутат від партії «Європейська солідарність» Руслан Князевич заявив, що розгляд законопроєкту щодо скасування депутатської недоторканності без висновків Конституційного суду та Венеційської комісії порушує процедуру внесення змін до Конституції України.

Водночас, голова комітету Ірина Венедіктова зазначила, що цей законопроєкт вже отримав і висновок Конституційного суду і Венеційської комісії. Її також підтримав представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський.

«Конституція України, яка в розділі 13 чітко регламентує процедуру внесення змін до Конституції України, чітко вказує на всі необхідні складники цього процесу. Такими складниками є: наявність висновку Конституційного суду України, попереднє схвалення від конституційної більшості Верховної Ради України на правомочному засіданні ВРУ і остаточне затвердження на наступній черговій сесії ВРУ. Закон України „Про регламент Верховної Ради України“, який був прийнятий попередніми Верховними Радами і багато доопрацьовувався, передбачає штучні запобіжники, які унеможливлюють ухвалення рішення відповідно до Конституції без порушення регламенту», — сказав Веніславський.

Він уточнив, що процедура внесення змін до Конституції не може бути поставлена в залежність від порушення регламентних процедур, схвалених комітетом ВРУ.

«Мова йде про внесення змін до Конституції. Не може бути процедура внесення змін до Конституції поставлена в залежність від того, що висновок комітету ВРУ, який затверджений ВРУ, якому дано доручення, яке не виконано і фактично є нікчемним правовим документом, до якого ми взагалі прив'язуватись на сьогодні не можемо, тому що він не має жодного юридичного значення, не може ця постанова ставити нас з вами в залежність, що ми не можемо ухвалити рішення, яке очікує український народ протягом вже 20 років», — зазначив Веніславський.

Член партії «Батьківщина» Сергій Соболєв також зазначив, що не голосуватиме за таке рішення, оскільки воно в майбутньому може привести до правової колізії, а його колега по партії Сергій Власенко взагалі покинув засідання комітету ще до початку обговорення законопроєкту, оскільки, на його думку, проводити засідання комітету наразі немає правових підстав, адже такі засідання проходять у межах сесії парламенту, а не між сесіями, а чергова сесія Верховної Ради розпочнеться 3 вересня.

Зрештою, заступниця голови комітету Ольга Совгиря зачитала текст рішення комітету.

"Рекомендувати Верховній Раді, поданий президентом України як невідкладний, законопроєкт про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів, реєстраційний номер 7203 від 30 серпня 2019 року, прийняти як закон, і доповідачем з цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради від комітету визначити заступника голови комітету Совгирю Ольгу Володимирівну

Відповідне рішення підтримали 17 членів комітету, проти висловились 2, утримався — 1, не голосував -2.

Таким чином комітет дозволив Верховній Раді розглянути остаточно питання щодо зняття депутатської недоторканності. Щоб відповідні зміни були внесені до Конституції потрібно, щоб за цей законопроєкт проголосувало не менше 300 народних депутатів. Очікується, що голосування відбудеться 3 вересня.


  1. Скасування недоторканності: нардепи підтримали головну передвиборчу обіцянку Зеленського.
  2. Медведчук українською виступив проти скасування недоторканності.
  3. Частина депутатів партії «Слуга народу» проти скасування недоторканості.