Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу

Реєстратор розрахункових операцій

Верховна Рада не змогла скасувати так звані закони про касові апарати та «кешбек», ухвалені нещодавно. Відповідно, після підпису президента, ініціативи таки імплементують в українське законодавство. Чому ж проти них так виступають підприємці й політики та яких змін очікувати бізнесу аналізувала Політарена.

Зміни для бізнесу ініціював попередній уряд, щоб боротися з неплатниками податків

Ще на початку червня минулого року Кабмін заявив, що знайшов шлях боротьби з ухиленням від сплати податків. Міністерство фінансів розробило рішення, яке спрощує використання касових апаратів (РРО), і ініціювало пілотний проект реєстрації та експлуатації новітніх моделей. Уряд спільно з ДФС запропонував бізнесу оновлену систему e-receipt, яка мала б вдарити по сірому імпорту, нелегальній торгівлі та контрабанді.

«Принципово важливо, аби в країні був порядок і всі чесно платили податки», — так описував новації для підприємців тодішній прем'єр Володимир Гройсман.

IMG 4915 result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу
Уряд Володимира Гройсмана

Пропозиції попереднього уряду сподобалися новому парламенту. Представники пропрезидентської партії подали на розгляд Ради два законопроєкти: №1053-І та №1073, які в суспільстві отримали назви: про «касові апарати» й «кешбек».

Обидва проєкти законів були ухвалені завдяки голосам фракції «Слуга Народу» і набрали 237 голосів «За». Депутати від інших фракцій, здебільшого, за подібні ініціативи не голосували.

А далі — в суспільстві виник супротив, який підігрівали незадоволені нардепи. На порядок денний навіть поставили питання скасування рішення про ухвалення цих законопроєктів. Однак, його провалили. Для скасування необхідно було 226 голосів «за» відповідну постанову, але підтримали її лише 102 депутати.

IMG 7186 result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу
Верховна Рада України IX скликання

Відтак, 4 жовтня голова Верховної Ради Дмитро Разумков підписав ці законопроєкти. Тепер вирішальне слово за президентом, котрий, скоріш за все, підпише їх вже цього тижня.

Законопроєкти викликали супротив серед «великого бізнесу»

Ухвалені Радою законопроєкти про «касові апарати» та «кешбек» викликали супротив серед підприємців, зокрема «великого бізнесу». Власник інтернет-магазину «Розетка» Владислав Чечоткін навіть пригрозив закрити свій бізнес в Україні, якщо Зеленський поставить свій підпис під ухваленими документами.

Його позиція звучала так: законопроєкти «вб'ють» десятки підприємців. Власник компанії незадоволений законом про «кешбек» через те, що будь-який споживач зможе заявити в податкову про «неправильний» чек. І тоді підприємцю світить штраф у 250% від суми і проблеми з позаплановою перевіркою.

31223896 2061459547406115 4662460357296521216 n 16094 result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу
Владислав Чечоткін

«Чомусь більшість бізнесів мовчить. Мабуть, думають, що їх це не торкнеться. Ми в „Розетці“ категорично не підтримуємо цей закон... Ми готуємося до зупинки бізнесу і людей з бігаючими очима і потними ручками в магазинах-офісах відразу після набрання чинності закону», — написав Чечоткін.

За кілька днів ще один магнат українського ринку висловив своє «фе». Один із власників «Нової пошти» Володимир Поперешнюк заявив, що у такий спосіб чиновники «залазять у гаманці українців і намагаються зробити їх ще більш порожніми». Поперешнюк наголосив, що цими законопроєктами влада ускладнює роботу підприємців і повертається до податкової поліції.

28516575 2070043089687453 3460866132457179050 o result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу
Володимир Поперешнюк

«Нова Пошта» витрачає скажені кошти на бухгалтерів, юристів, аудиторів. Ми сплачуємо 4 мільярди податків на рік, а тому не вистачає грошей на розвиток. Я не хочу, щоб таке саме спіткало чисельний малий бізнес. Він його фізично не стягне. Мусимо боротися з цим разом, адже, коли стане гірше підприємцям, програють усі українці", — пояснив підприємець.

А далі — вже звично для України — люди вийшли на акції протестів в кількох містах, зокрема в Харкові, Черкасах, Чернігові, Запоріжжі. Близько пів тисячі людей зібрались і на Банковій в Києві. Проти виступили у політсилах Порошенка, Вакарчука і Тимошенко. Всі вимагали одного: скасувати скандальні законопроєкти й не допустити посилення тиску на бізнес. Марно.

IMG 5229 result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу

Що зміниться в бізнесі після введенням касових апаратів

Закон №1053-І передбачає обов'язкове застосування РРО — реєстраторів розрахункових операцій або ж касових апаратів, а також впровадження електронного чека при оплаті товарів чи послуг. При чому, касові апарати повинні будуть використовувати всі платники єдиного податку 2, 3 і 4 групи. Пропустили лише першу групу, виторг котрих не перевищує 300 тисяч гривень на рік і котрі не мають найманих працівників.

Друга група ФОП — підприємці, виторг яких може сягати до півтора мільйона гривень на рік та кількість найманих працівників у яких не перевищує 10 осіб. Третя група стосується як ФОПів, так і юридичних осіб, виторг котрих — до 5 млн грн та без обмеження кількості найманих робітників. Остання група, яка підпала під дію нового закону, четверта — ФОП чи юрособи-сільгоспвиробники.

Важливо, що в законі прописали підвищення ліміту річного доходу платників єдиного податку другої групи з 1,5 мільйона до 2,5 мільйона. Це означає, що підприємці зможуть заробляти більше, але залишатися в межах своєї групи, тобто платити ті ж самі податки.

Kassa result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу
PPO в смартфоні

Окрім іншого, підприємцям пропонують потрохи звикати до «держави в смартфоні» та використовувати в якості РРО смартфон, планшет, ноутбук чи комп'ютер. Програмні РРО мають стати доступними для бізнесу з весни 2020 року, їх запропонують безкоштовно.

Важливий момент: податківці застосовуватимуть повний розмір штрафу за незастосування РРО або невидачу чека (100% від суми при першому порушенні і 150% при кожному наступному).

Які зміни чекають на Податковий кодекс

Законопроєкт №1073 передбачає зміни до Податкового кодексу — щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг. Автори хочуть запровадження дієвого механізму контролю обігу товарів та обсягу доходів суб’єктів спрощеної системи оподаткування. Ініціатива покликана вивести з тіні ряд великих та середніх торговельних компаній, які зловживають спрощеною системою оподаткування.

Зокрема, запроваджується інформаційна система в межах електронного кабінету, яка дозволить здійснювати перевірку автентичності розрахункового документа, оформляти скарги на продавця за порушення ним порядку проведення розрахунків, а також відстежувати стан їх розгляду.

PKU result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу
Податковий кодекс України

Окрім того, закон справді передбачає, як наголошував Чечоткін, відшкодування покупцям/споживачам 100% вартості придбаних товарів, робіт або послуг, якщо вони подали скаргу про порушення продавцем установленого порядку проведення розрахункових операцій і під час перевірки було підтверджено наявність такого порушення.

Касові апарати та «кешбек»: що думають експерти

Політарена поцікавилася думкою експертів щодо скандальних законопроєктів. Думки розділилися.

Експерт управління маркетингу та власник рекламного агентства “Маркетолог#2” Юрій Буділов переконаний, що введення в дію цих законопроєктів зобов'яже «тіньовиків» вийти на світло і сплачувати податки.

«Як громадянин я впевнений, що така законодавча ініціатива має місце бути, тому що кожен бізнесмен зобов'язаний сплачувати податки. Як підприємець, я також з цим згоден:, чому одні чесно сплачують свої відсотки, а інші можуть оминати сплату податків? Чому на ринку не повинно бути рівних умов для всіх? Одні підприємці в нас білі та пухнасті, а інші — сірі й можуть заробляти більше», — зазначив експерт.

На його думку, з початку дії закону фактично нічого не зміниться для людей, які вже сплачували податки, і хвилюються лише ті, хто їх оминав. До того ж, на його думку, в усіх розвинених державах платити податки — це нормальна річ.

«Держава просто сказала: шановні, стоп, ми розуміємо, що ніхто нічого не платить — прийшов час це сплачувати. Як на мене, для підприємця податок у розмірі 1500 гривень на місяць — це смішно, навіть для малого бізнесу. Ми починаємо галасувати, кричати, що тиснуть на бізнес. Ну, це несерйозно», — додав підприємець.

Screenshot 4 result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу
Юрій Буділов

Експерт пояснив, що, згідно з законом, будуть введені «електронні чеки», які продавці будуть зобов'язані показувати, а ще з’явиться можливість замінити касові апарати на електронні пристрої. При цьому, він наголосив, що пристрій не обов'язково має бути під'єднаним до мережі Інтернет постійно, а хоча б раз на добу.

Водночас, підприємець зазначив, що паперова звітність все ж таки залишиться для підприємців, тож кожного місяця чи кварталу вони повинні будуть звітувати перед податковою за ті операції, які проводять.

"Тобто, окрім цифри, вони зобов'язані будуть друкувати звітність і подавати її ще окремо в податкову. Чесно, я не знаю, навіщо це робиться, але думаю, що це вже не найважливіше. Якщо є електронна звітність, навіщо ще потрібна паперова? ", — зазначив експерт.

Зі свого боку, голова громадської спілки «Асоціація власників малого та середнього бізнесу міста Києва» Руслан Соболь вважає такі ініціативи від уряду і парламенту несвоєчасними.

«Як законодавча ініціатива, вона окей, і я знаю, що рано чи пізно ми все одно до неї прийдемо. Але, хіба не правильніше прийти до неї поетапно, якісно вибудувавши модель і отримавши повне схвалення тих самих господарських суб'єктів, котрі сьогодні, не розуміючи розвитку подій, стають в протиборчий бік? Я вважаю, що ця ініціатива хороша, єдине — вона не своєчасна, тому що, коли час снідати, жирну їжу не подають, тобто всьому свій час», — наголосив Соболь.

Експерт вбачає в законопроєкті спірний момент, пов'язаний з використанням мобільних телефонів і смартфонів як розрахунково-касове обладнання. За його словами, в регіонах України, особливо в селах інтернет-з'єднання не завжди якісне.

Голова асоціації наголосив, що подібні законодавчі ініціативи можуть дорого коштувати економіці в цілому, оскільки бізнес до них не готовий.

predsedatel Assotsiatsii sobstvennikov malogo i srednego biznesa Ruslan Sobol e1521792919233 result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу
Руслан Соболь

«Бізнес може відійти в тінь, ми можемо втратити платників податків з поля зору, це погано. Ми можемо втратити кадровий ресурс, котрий збере валізи й поїде в Польщу чи Германію реалізовувати свої проєкти. Ми не можемо цього допустити. А ось в реальному секторі зараз такі розмови йдуть: що буде завтра, куди воно йде, який же я бізнес розвиваю зараз у цій країні, чи інвестую я і витрачаю час правильно в потрібному місці на потрібній території? Це зовсім погані розмови для економіки країни», — запевнив Соболь.

Експерт запропонував наразі ввести податок на виведений капітал та «нульові декларації», коли кожен громадян буде декларувати свої доходи та сплачувати податки. А вже опісля використовувати програму «державної фіскалізації» як інструмент і плавно вводити в дію ініціативи про касові апарати.

Обидва експерти зійшлися на думці, що власники великих компаній, таких, як «Нова пошта» й «Розетка», виступають проти законопроєктів №1053-1 і №1073 через власний економічний інтерес і побоювання за можливе падіння товарообігу.

Підприємцям дали рік перехідного періоду

Підприємцям дали рік перехідного періоду

З 1 жовтня 2020 року одночасно з «кешбеком» запрацюють нові правила про використання РРО для так званих «груп ризику» — платників єдиного податку певних категорій, незалежно від суми їх річного доходу.

До таких відносяться підприємці, які продають:

  • ювелірні вироби,
  • вжвиані товари,
  • лікарські засоби,
  • прилади, які підлягають гарантійному ремонту,
  • деталі для автотранспорту.

PPO30 result - Що не так із законом про касові апарати та яких змін чекати бізнесу
Реєстратор розрахункових операцій

Окрім того, норма поширюється на готелі, турагентства й туроператорів, ресторани, кафе, заклади швидкого обслуговування.

А ось з 1 січня 2021 року використання РРО буде обов'язковим для платників єдиного податку 2, 3, 4 груп незалежно від видів їх діяльності.

Ліміт річного доходу платників єдиного податку другої групи з 1,5 мільйона гривень до 2,5 мільйона підвищать з січня 2021 року.

Громадянам буде вигідно доносити на «сумнівні» компанії

Що маємо в підсумку? Депутати ухвалили законопроєкти, проти яких виступають три фракції у парламенті та власники як мінімум двох найбільших на українському ринку компаній. Однак, по факту, мова не йде про збільшення податків до рівня європейських, які подекуди досягають третини суми від прибутку (Франція, Німеччина, Іспанія).

Мова йде про зростання контролю з боку громадян за операціями, які проводять продавці. Українцям дали право скаржитися податківцям на «сумнівні чеки», цим самим компенсуючи собі вартість товару та звертаючи увагу на «підозрілі» компанії. Чи допоможе це вивести з тіні сірих підприємців? Скоріш за все, на перший час — так, доки систему вкотре успішно не обійдуть.

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я