Сепаратизм на Закарпатті: на російські гроші чи в інтересах Росії

Час від часу в українських ЗМІ з'являються новини, які точно не додають оптимізму українцям щодо майбутнього країни, а то й взагалі наводять на них смуток та відчуття тривоги. Сепаратизм на заході України, русинська автономія на Закарпатті, майбутній «Донбас» в регіоні — всі чули, всі бачили. Та чи правда все це? Політарена спробувала з'ясувати, чи є сепаратизм на Закарпатті, наскільки він масштабний та кому він потрібен.

Сепаратизм русинський

Народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність» Софія Федина, отримавши від ЗМІ чергову порцію інформації про сепаратизм на Закарпатті, закликала правоохоронні органи України до дій.

«Президент Чехії Мілош Земан прийняв делегацію Світової ради підкарпатських русинів і вони обговорювали більшу автономію українського Закарпаття. Ця організація має прямі контакти з Московською Федерацією, яка використовує цю організацію для дестабілізації ситуації на Заході України і я прошу Службу безпеки України, Раду Нацбезпеки і оборони України зробити все можливе для того, щоб запобігти сепаратистським настроям на Заході України», — заявила Федина.

Земан справді зустрічався з представниками «Світової ради підкарпатських русинів» і навіть говорив з ними про русинську автономію у складі України. Сталося це 3 вересня. Зустріч відбулась у резиденції президента Чехії з нагоди 100-річчя приєднання Підкарпатської русі до Чехословаччини.

69554648 2445341232214954 8387077874951127040 n 720x480 - Сепаратизм на Закарпатті: на російські гроші чи в інтересах Росії
Мілош Земан під час зустрічі з представниками «Світової ради підкарпатських русинів» Василем Джуганом та Михайлом Тяском

Крім того, в делегацію входили голова ради Василь Джуган, президентка Координаційного центру русинських організацій Тетяна Поп та сумнозвісний Дмитро Сидор, православний священник УПЦ МП (засуджений у 2012 році на три роки умовно за сепаратизм).

Питання щодо автономії русинів в Україні Земан пообіцяв обговорити при зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським.

За інформацією "Радіо Свобода", Земан не вперше зустрічається із зазначеними особами. Джуган і Тяско у 2017 році супроводжували президента Чехії під час поїздки до Росії. У середині вересня цього року вони з групою чеських бізнесменів, порушуючи українське законодавство, відвідали Крим та пообіцяли забезпечити півострів інвестиціями. Звідти борці за «автономію» відправились у Москву, де з гордістю фотографувались на Червоній площі. Джуган і Тяско є симпатиками Путіна, Сталіна та бойовиків ОРДЛО.  У себе на сторінках в Facebook вони поширюють антиукраїнський контент, співзвучний з пропагандою Кремля.

Посол України в Чехії у 2018 році Євген Перебийніс повідомляв, що керівники "Світової ради підкарпатських русинів” мають тісні контакти з Росією і підтримують її агресію проти України.

Українське МЗС викликало Посла Чеської Республіки в Україні Радека Матулу дати пояснення. Дипломат, звісно ж, з'явився у Посольстві, але заперечив, що Чехія має намір просити у Зеленського русинську автономію на Закарпатті. Матула підтвердив підтримку територіальної цілісності України.

Натомість, керівниця Координаційного центру русинських організацій Тетяна Поп в інтерв'ю "Эхо.ua" зазначила, що закарпатські русини хочуть жити в Україні і вони проти порушення українських кордонів. Але наголосила, що Україна не визнає русинів як націю і навіть здійснює щодо них етноцид.

«Все, чого я хочу, так це припинення етноциду по відношенню до русинів. Ми, русини, хочемо жити в складі України. Ми пережили мадярів, ми пережили чехів, ми були в складі різних держав, і кожне з них нас поважало, шанувало нашу історію. Зараз ми знаходимося в складі України, і нам би хотілося, щоб Україна теж нас поважала. Все, про що ми просимо: будь ласка, припиніть говорити, що нас не існує», — закликала Поп.

Доктор юридичних наук Михайло Савчин, який проживає в Ужгороді, пояснив, що на Закарпатті живе чотири великі субетноси: бойки, лемки, гуцули та долиняни. Останні ідентифікують себе як русинів.

“Є частина людей, які вважають, що русини – це окремий етнос. І вони хочуть забезпечити права русинів, як окремого етносу”, — зазначив Савчин.

Експерт вважає, що немає ніякого сепаратизму на Закарпатті. За його словами, сепаратиський рух на заході України намагається створити Росія, щоб використовувати регіон як джерело нестабільності.

Сепаратизм угорський

Провідниками угорського сепаратизму на Закарпатті вважається «Товариство угорської культури Закарпаття» та колишній народний депутат України Василь Брензович. Організація «прославилася» на всю країну у липні цього року: на шпальтах газети «Карпаталія», яку видає Товариство, окремі території України під лозунгом "Угорець, вставай! " позначили як території Угорщини. 

hazeta.jpg.pagespeed.ce .Xm 9iGjT88 720x660 - Сепаратизм на Закарпатті: на російські гроші чи в інтересах Росії

МЗС України закликало СБУ та ГПУ відреагувати на такі дії. Управління Служби безпеки України у Закарпатській області повідомило про внесення відомостей до ЄРДР за ознаками вчинення злочину передбаченого ч. 2 ст. 110 Кримінального кодексу України (Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України).

У відповіді на запит Політарени в СБУ повідомили, що станом на 17 вересня розслідування продовжується. 

1 1 - Сепаратизм на Закарпатті: на російські гроші чи в інтересах Росії

В «Товаристві угорської культури Закарпаття» відмовились коментувати ситуацію з газетою та відкриттям кримінального провадження. Василь Брензович послався на зайнятість, через яку так і не відповів, чому українські території віднесли до Угорщини і що в цьому контексті значить заклик "Угорець, вставай! " 

Представниця ТУКЗ Беттіна Кішарі в інтерв'ю «Громадському радіо» наголосила, що сепаратизму на Закарпатті немає. 

«Немає ніякого сепаратизму. Я не бачу його навколо себе, хоча подорожую Закарпаттям і спілкуюся з представниками національних меншин, сама є представницею національної меншини. Немає у нас ніяких прагнень відокремитися від України», — зазначила Кішарі. 

Теракт

У лютому 2018 року двоє поляків підпалили офіс «Товариства угорської культури Закарпаття». За інформацією «Голосу Карпат», правоохоронці встановили, що підпал організував німецький журналіст Мануель Оксенрайтер. Він є пов'язаним з німецькими правопопулістами, які, в свою чергу, могли отримати замовлення на підпал від російських спецслужб. 

Того ж місяця офіс підірвали. Тодішній голова Закарпатської області Геннадій Москаль заявив, що теракт вчинив «співробітник КГБ Придністров'я». За його словами, виконавця злочину знайшли та заарештували. «Голос Карпат» повідомив, що вибух здійснили громадяни України — колишні учасники АТО. На запит Політарени в СБУ відповіли, що інформація про виконавців злочину відноситься до відомостей досудового розслідування, тож має обмежений доступ і не підлягає розголошенню. 

2 - Сепаратизм на Закарпатті: на російські гроші чи в інтересах Росії

Російський слід

Москаль сам підживлював тему сепаратизму на Закарпатті, щоб виправдати саботаж реформ в регіоні. Про це у травні цього року виданню "Mukachevo.net" розповів представник Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Юрій Ганущак. 

«Геннадій Москаль – талановитий інтриган, який зумів переконати Президента України Петра Порошенка в своїй нібито незамінності. Для цього він періодично підживлював тему сепаратизму на Закарпатті. Цим він виправдовував свою бездіяльність та відвертий саботаж реформ в Закарпатській області», — стверджував Ганущак.

Командир військового підрозділу «Карпатська Січ» Олег Куцин, учасник АТО, є родом із Закарпаття. Він розповів, що досліджував тему сепаратизму на Західній Україні. Куцин схиляється до думки, що сепаратистські настрої в регіоні вигідні в першу чергу Росії і вона їх організовує.

«89-го року за завданням КГБ та КПСС почалось підживлення сепаратистських течій на Закарпатті. Одна з них – угорська. Там чотири напрямки: угорський сепаратизм (очолює рух „Товариство угорської культури Закарпаття“), російська течія (підживлюється Віктором Медведчуком та отцем Сидором), ще одна течія, яку курує Роберт Магочі – колишній агент чехословацьких спецслужб, місцеві лідери – клан Балог, які підживлюють сепаратиські настрої в своїх приватних інтересах», — говорить Куцин. 

За його словами, Угорщина має великі реваншистські настрої, тому зацікавлена в приєднанні до свого складу частини українських територій. Крім того, великий інтерес до Закарпаття має Росія.

«Одна з карт, яка буде розігруватись Росією проти України – це якраз закарпатський сепаратизм. Вона не може заблокувати шлях України в НАТО, відповідно вона фінансує Угорщину і ставить їй умови, щоб це зробила Угорщина», — зазначив військовий. 

Угорський паспорт — ключі в Європу

Загострення стосунків між Україною та Угорщиною виникло через українську реформу освіти. Верховна Рада прийняла відповідний закон, який визначає, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є українська, але відповідно до освітньої програми можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома чи більше мовами. Представникам нацменшин дозволяється вчитися на рідній мові в окремих класах комунальних закладів дошкільної та початкової освіти.

Угорщина заявила про утиски прав угорців в Україні та почала блокувати українські ініціативи на міжнародній арені. Крім того, угорська влада почала втручатися у внутрішнє життя країни, роздаючи мешканцям Закарпаття паспорти Угорщини. Серед місцевого населення представники угорської влади агітували голосувати на дочасних парламентських виборах за голову «Товариства угорської культури Закарпаття» Василя Брензовича та інших проугорських кандидатів.

Українська влада неодноразово закликала Угорщину утриматись від втручання у внутрішньополітичне життя України, однак угорські чиновники такі вимоги ігнорують. 

Михайло Савчин, доктор юридичних наук, запевняє, що більшість етнічних угорців на Закарпатті мають паспорти Угорщини, бо вони потрібні їм для працевлаштування, а не тому, що вони сепаратисти.

«Якщо поїхати в мадярські села, то можна побачити, що молоді дуже мало – всі повиїжджали. Мадярський паспорт – це можливість вільно пересуватися Європою», — говорить Савчин.

Крім того, він зазначив, що мешканцям Закарпаття значно простіше добратися до Угорщини, ніж до Києва.

«Потяги завжди переповнені, квитків завжди немає. Дороги не ремонтувались, траса Чоп – Київ повинна була бути капітально відремонтована у 2010 році. Геннадій Москаль нічого не зробив, щоб забезпечити фінансування й ремонт», — стверджує Савчин. 

На його думку, Угорщина не збирається яким би то не було чином приєднувати Закарпаття до себе, бо їй це не вигідно. 

«Їм краще інституційно фінансувати свої осередки тут, бо це буде дешевше для бюджету Угорщини. Їм вигідніше, щоб етнічні угорці залишалися в Україні, тому йде таке фінансування», — запевняє Савчин. 

За його словами, в Конституції Угорщини прописано, що держава всілякими заходами має підтримувати угорців за кордоном і підтримувати розвиток їхніх громад, тому вона всіляко й фінансує угорську нацменшину в Україні. 

Щодо сепаратизму русинського, Савчин запевняє, що він існує на російські гроші. 

«Отець Сидор, як церковний ієрарх, мав досить потужний статус ще за часів СРСР. Система отримання санів у церковній ієрархії курировалась КГБ, тож ФСБ має мати вплив на нього. Судячи з практичної діяльності він є агентом впливу ФСБ», — переконаний юрист. 

Не повторити помилок

Очевидно, що ситуація на Закарпатті є складною і потребує особливої уваги з боку правоохоронних органів, в першу чергу з боку центральної влади. Українська влада має створити такі умови для місцевого населення, щоб «30 срібняків» з російської руки були не цікаві мешканцям Закарпаття. 

Росія, звичайно, намагатиметься зіштовхнути лобами місцеве населення і не шкодуватиме грошей для перетворення регіону на гарячу точку. Україна має гіркий досвід ігнорування питань національної безпеки і пожинає гіркі плоди й досі. Щодо ситуації із Закарпаттям потрібно лише правильно діяти. Уже зараз. Не повторюючи помилок.

Автор: Олександр Побел