Савінцев: Зеленському потрібно, щоб ЦВК «позеленіла»

Сергій Савінцев у Верховній Раді

Сергій Савінцев — політичний блогер, журналіст


Півтора місяця тому я звернувся з офіційним запитом до Офісу президента, у якому просив пояснити, коли і як змінюватимуть членів Центральної виборчої комісії. У відповідь я отримав формальну відписку. Тоді я запитав про це ж Дмитра Разумкова — він теж не зміг нічого сказати. Тоді я почав тероризувати пресслужбу та прессекретаря президента. В результаті на кілька днів отримав бан — там просто перестали брати слухавку.

Мені ще тоді було зрозуміло, що ЦВК змінюватимуть і змінюватимуть «жорстко». У теперішньому складі Центрвиборчкому більшість складають представники політичної сили, яка на виборах ледь набрала 8% голосів виборців. Водночас, в ЦВК немає жодного представника «Слуги Народу», «Голосу» чи «Опозиційної платформи — За життя». Звісно, такий розклад мало кого влаштовує, бо якось звикли у нас, що ЦВК потрібно контролювати.

Але є одне «але». Достроково змінювати склад Центрвиборчкому можна лише у випадках, коли ЦВК настільки погано працювала, що її діяльність призвела до спотворення результатів виборів або, принаймні, суттєво вплинула на цей результат. І президентські, і парламентські вибори відбулись, і їх результати не викликають ні у кого запитань. Серйозні проблеми були лише на одному мажоритарному окрузі, та й ті виникли через протистояння двох «ригівських» таборів. Тому говорити про бездіяльність чи непрофесійність членів ЦВК не приходиться.

Якщо з легкої руки Порошенко у незаконний спосіб кількість членів Центрвиборчкому була збільшена з 15 до 17 осіб, бо потрібно було просунути якомога більше «своїх», то Зеленський, у той же незаконний спосіб, достроково замінить увесь її склад, бо треба, щоб вона «позеленіла». Політична доцільність знову перемагає над цивілізованістю і українським законодавством.

Сергій Савінцев, спеціально для Політарени