Рябошапка пояснив в чому особливість законопроекта Зеленського про незаконне збагачення

Законопроект Президента України Володимира Зеленського про відповідальність за незаконне збагачення передбачає відновлення кримінальної відповідальності для посадовців за справами, які були відкриті до його ухвалення НАБУ та САП. Про це заявив заступник глави Адміністрації Президента України Руслан Рябошапка під час брифінгу, повідомляє Політарена.

Відповідний законопроект передбачає не лише відновлення кримінальної відповідальності для посадовців, а й конфіскацію та стягнення в дохід держави їхніх активів, отриманих незаконним шляхом. Ця норма передбачена Цивільно-процесуальним кодексом з 2015 року, але без відповідного закону немає можливості застосовувати її на практиці.

За його словами, такий підхід передбачений Конвенцією ООН щодо боротьби з корупцією, він нівелює ризики застосування презумпції невинуватості, оскільки за такого порядку презумпція невинуватості не застосовується.

«Цивільна процедура є значно швидшою, ефективнішою, а також дає змогу ретроспективного застосування норм закону для минулого часу, тобто для справ, які були відкриті раніше НАБУ та САП»,  — зазначив Руслан Рябошапка.

В разі ухвалення парламентом президентського законопроекту, кримінальна відповідальність наступатиме лише в разі, якщо розмір незаконно набутих активів становитиме 12 тисяч неоподатковуваних мінімумів, це близько 11,5 млн грн, або 380 тисяч євро. Така градація, за словами Рябошапки, встановлена для того, щоб пріоритезувати зусилля антикорупційних органів, — аби вони не витрачала ресурси й час на дрібні справи.
Санкція кримінальної відповідальності за незаконне збагачення в особливо великих розмірах становитиме від 5 до 10 років позбавлення волі, в окремих випадках — до 12 років.

Якщо сума завданих державі збитків становитиме від 30 до 380 тис. євро, справа розглядатиметься в порядку цивільної процедури.

Як повідомляла Політарена, Зеленський вніс на розгляд парламенту свій законопроект про покарання посадовців за незаконне збагачення. Відповідна стаття Кримінального кодексу в лютому 2019 року була визнана Конституційним судом України неконституційною.