Рада взялась за захист викривачів корупції

  • Народні депутати в першому читанні ухвалили законопроєкт, яким визначається правовий статус викривачів корупції
  • Матеріальна винагорода надаватиметься викривачам у випадку, якщо сума корупційних статків становитиме понад 500 000 тис. доларів
  • Викривачі корупції зможуть отримувати 10% від суми корупційного злочину, але не більше 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян

Верховна Рада України в першому читанні ухвалила законопроєкт №1010, яким визначено правовий статус викривачів корупції та передбачена матеріальна винагорода для них. «За» відповідне рішення проголосували 283 народних депутатів, повідомляє Політарена.

Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський повідомив, що законопроєктом передбачено внесення змін до низки кодексів України (цивільний, кодекс про працю, кримінальний та інші), а також до закону України «Про запобігання корупції».

«Цей законопроєкт має на меті продовження системних дій команди президента України щодо протидії корупції. Метою цього законопроєкту є, насамперед, приведення закону України „Про запобігання корупції“ у відповідність до конвенції ООН проти корупції, а саме: забезпечення надійного правового захисту викривачів корупції», — зазначив Веніславський.

Відповідно до документа, матеріальна винагорода надаватиметься викривачам, які повідомили про корупційний злочин сума якого перевищує 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто, близько 500 000 тис. дол. Викривачі будуть отримувати 10% від цієї суми, але не більше ніж 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Окрім цього, законопроєкт передбачає звільнення від юридичної відповідальності викривачів корупції за розкриття інформації про корупційне або пов'язане з корупцією правопорушення та забезпечення державного захисту таких викривачів, зокрема, захисту їх трудових прав.

Депутати скоротили термін для внесення правок до другого читання наполовину.


  1. Рада взялась позбавляти депутатів-прогульників зарплати.
  2. Рада вирішила перевести весь законотворчий процес в електронний вигляд.
  3. В Раді вперше не вистачило голосів, щоб скасувати дію радянських законів на території України.