Рада проголосувала за судову реформу: почали зі скорочення Верховного суду

  • Народні депутати ухвалили законопроєкт, яким суттєво зменшили кількість суддів Верховного суду
  • Документ передбачає новий підхід до формування ВККС та розширює категорію посад, на які поширюється люстрація

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №1008 щодо діяльності органів суддівського врядування, який передбачає скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100 осіб. «За» відповідний законопроєкт проголосували 236 народних депутатів з 226 необхідних, повідомляє Політарена.

Відповідно до документа, Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка призначає інших суддів на посади, складатиметься не з 16, а з 12 осіб. Членів ВККС призначатиме Вища рада правосуддя, але за результатами конкурсу. Конкурс проводитиме комісія, яка складатиметься з 6 осіб: троє з-поміж членів Ради суддів України та троє міжнародних експертів, яких запропонують громадські організації.

До другого читання в законопроєкт внесли правку, якою вирішальний голос у питанні звільнення членів Вищої ради правосуддя надавався міжнародним експертам. На відповідних корективах наполягали громадські активісти, проте з першого разу народні депутати не змогли її ухвалити. Лише після перерви перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук повернувся до 195 правки і сесійна зала її підтримала. Таким чином звільнення членів Вищої ради правосуддя відбуватиметься за погодження принаймні 2 міжнародних експертів.

Окрім цього документ передбачає:

  • скорочення кількості суддів Верховного суду з 200 до 100 осіб;
  • створення комісії з питань доброчесності та етики, яка стежитиме за дотриманнями суддівської етики і професійності членами ВРП і ВККС;
  • запровадження єдиної системи винагороди для суддів, незалежно від умов проходження ними кваліфікаційного оцінювання. Цей пункт автори пояснюють тим, що усі судді судової системи мають єдиний правовий статус і є рівними перед законом;
  • розширення категорії посад, на які поширюється закон про люстрацію

Голова Верховного суду Валентина Данішевська, виступаючи з трибуни Верховної Ради, зазначила, що скорочення кількості суддів призведе до знищення незалежності судової гілки влади.

«19, 5 тисяч ув'язнених чекають на судове рішення, на вирішення своєї долі; 4 млн громадян України щорічно звертаються до судів; 2 тисячі суддів не вистачає у судовій системі. Не лише перезавантаження Верховного суду вплине на стабільність судової системи: дисциплінарні процедури, які пропонуються, скорочені, без надання можливості судді підготуватись належним чином, вкрай знищать незалежність судової системи. Подумайте, будь ласка, чи потрібен комусь такий суддя в Україні», — сказала Данішевська.

Голова парламентського комітету з питань правової політики Ірина Венедіктова зазначила, що залишати все як є недоцільно.

«Залишити як є — це не доступ до правосуддя, це несправедливе і неефективне правосуддя. Треба змінювати моделі, а змінювати моделі можна через касаційні фільтри і через зміну підходів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради правосуддя», — сказала Венедіктова.

Ініціатором законопроєкту виступив президент України Володимир Зеленський.


  1. У Раді Європи занепокоєні проєктом судової реформи в Україні (документ).
  2. Верховний суд просить Зеленського не звільняти половину суддів.
  3. Верховний суд просить Зеленського і Разумкова відкласти законопроєкт щодо органів суддівського самоврядування.