Проєкт держбюджету – перший тест на суб'єктність нового уряду

Автор: Ігор Рейтерович — політолог, керівник політико-правових програм в «Українському центрі суспільного розвитку»


Проєкт Державного бюджету на 2020 рік – це перший, але далеко не останній тест на суб'єктність нового уряду. По-перше, цікаво подивитися, що залишиться в головному фінансовому документі країни від попереднього Кабінету Міністрів. Враховуючи, що бюджетну декларацію ще влітку готувала міністерша фінансів, яка зберегла свою посаду – швидше всього чимало. По-друге, наскільки врахують в ньому побажання Офісу президента. І, по-третє, найважливіше – яку роль у формуванні бюджету будуть грати олігархи.

По останньому пункту, в принципі, все вже і так зрозуміло. Олігархи традиційно по максимуму включилися в бюджетний процес. Точніше, один олігарх Ігор Коломойський. Він з ранку до ночі роздає інтерв'ю, в яких радить владі що і як потрібно робити. За дивним збігом обставин, його заяви... регулярно збігаються з подальшими діями з боку парламентської коаліції.

Так, в інтерв'ю виданню «Цензор» Коломойський заявив про необхідність суттєво збільшити ренту для залізорудних гірничодобувних підприємств. Які – от несподіванка – перебувають у власності його конкурентів. Буквально через кілька днів голова податкового комітету Верховної Ради, ясна річ від «Слуги Народу», вносить законопроєкт, що передбачає збільшення оподаткування залізорудних гірничодобувних підприємств. І це при тому, що роботу над податковою реформою новий уряд планував почати у 2020 році. Але вищевказані поправки в Податковий кодекс подали вже зараз. Ну, а завершив картину маслом президент Зеленський, який визначив законопроєкт як невідкладний.

Ви запитаєте, до чого тут бюджет? А при тому, що Коломойський почав боротьбу за переділ ринку, створюючи проблеми для своїх конкурентів – але постраждає ціла галузь. Як наслідок, нас чекають суттєве скорочення виробництва, втрата ринків збуту (передусім у Китаї та ЄС, причому програємо ми росіянам!) і, за найскромнішими підрахунками, прямі втрати бюджету в 3 млрд грн. Деякі експерти взагалі говорять про 11 млрд.

Ну, і як вишенька на торті – без роботи залишиться від 10 до 50 тис. робітників. Перш за все, в місті Кривий Ріг. Так-так, у рідному місті президента. Цікаво, чи знає він взагалі про те, який законопроєкт підтримав і чим це може закінчиться? Гаразд, рейтинги впадуть, але як пояснити настільки прямий і прямо-таки непристойний зв'язок з Коломойським?

P. S. І ще один момент. Про інвестиційний клімат. Законопроєкти про підвищення ренти ще не прийняли, а «ArcelorMittal» (найбільша металургійна компанія світу — ред.) Кривий Ріг вже отримала державні претензії на 9 млрд грн. Що буде тепер з інвестиціями в розвиток міста та покращення екології, судячи з усього, нікого не хвилює.