Поліграф так поліграф: як «слуги» порушують норми тестування

поліграф

Скандал навколо можливого хабаря для нардепів через «майданчики Яценка» набирає обертів: вже п’ятеро «слуг народу» пройшли детектор брехні, щоб довести свою невинуватість. Все б нічого, якби не проходження тесту нашвидкуруч, ввечері та ще й в присутності «зайвих очей». Політарена вирішила з'ясувати, чи можна вірити результатам таких перевірок.

Що за «майданчики» та до чого тут Яценко

Повернімося до передісторії. Сьогодні існують так звані «майданчики Яценка» — посередники між продавцями нерухомого майна та Фондом держмайна. Раніше, коли їх ще не було, й виникала потреба продати якесь нерухоме майно, громадяни йшли до спеціальної людини, в якої замовляли оцінку. При цьому податки стягувалися залежно від цієї оцінки, а вартість нерухомості часто була нижчою за ринкову.

Відтак під час затвердження Держбюджету на 2018 рік Рада ухвалила поправку, яка дозволила створити «електронні майданчики» або ж посередників між оцінювачами майна та електронною базою Фонду державного майна. Фактично Фонд створив базу, в якій були дані про ринкові ціни, а посередники пересилали ці дані й отримували за це з кожної операції від 500 до 1800 гривень.

Журналісти програми «Наші гроші» з’ясували, що всі ці посередники, ймовірно, мають одного бенефіціара й пов’язані з депутатом чотирьох скликань Антоном Яценком. У 2019 році він був обраний за мажоритарною системою як безпартійний і увійшов у групу «За майбутнє».

Водночас, той усе заперечує. В коментарі Політарені Яценко сказав, що він також проти «майданчиків» і не знає, чому їх з ним пов'язують.

«Це брехня і маячня, що мене пов'язують з цими „майданчиками“... Після цієї ситуації, коли мене вже кілька днів поспіль поливають брудом, я вивчив це питання. Вважаю, що повинні існувати державні програми, і тоді без усіх цих майданчиків, як от Prozorro, СЕТАМ, майданчиків нерухомості, можна й обійтися», — відповів він.

Частина депутатів «Слуги Народу» вирішили «прибрати» такі майданчики, запропонувавши колегам законопроєкт №2047. В їх ініціативі йдеться про усунення з процесу продажу нерухомості оцінювачів, водночас майданчики залишаються, та ще й додають можливість визначати податкову вартість майна. Щось схоже вже раніше пропонував Яценко.

Чому виник конфлікт всередині комітету

Члени комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики довго сперечалися з приводу запропонованого проєкту закону. Зрештою, проєкт закону доопрацювали, але голосування за нього комітет провалив.

В ЗМІ почали поширювати інформацію, що керівництво фракції влаштувало «слугам» розбір польотів. Масла у вогонь підлив екснардеп Сергій Лещенко, котрий написав прізвища 11 нардепів, які нібито отримали хабарі по 30 тисяч доларів за відмову від голосування.

Screenshot 1 result 6 - Поліграф так поліграф: як "слуги" порушують норми тестування
Telegram Сергія Лещенка

А далі почалося щось незрозуміле: нардепи в один голос заявили про свою невинність, а Володимир Зеленський зажадав від депутатів пропрезидентської фракції, які входять до фінансового комітету, пройти поліграф.

«Першопроходці» поліграфу: хто вони і як це відбувалося

Першим «слугою», котрий випробував на собі перевірку брехнею, став Олександр Качура. При цьому, він не є членом фінансового комітету, а лиш одним з ініціаторів поданого законопроєкту. На питання поліграфіста, чи буде нардеп приховувати у своїх відповідях якусь інформацію, що стосуватиметься роботи, нардеп відповів: «так». Результати проходження поліграфа вказали на те, що Качура не дотичний до хабарів за будь-які голосування.

Screenshot 2 result 6 - Поліграф так поліграф: як "слуги" порушують норми тестування
Олександр Качура

Його перевірка проходила вдень і тривала 37 хвилин. В кабінеті була стороння особа, котра знімала процес на відео.

Другим на «стілець правди» сів Олексій Леонов, котрий входить до фінкомітету. Його тестування вражає своєю швидкістю: поліграфіст і «слуга народу» впоралися за 5 хвилин. Відео з допиту було оприлюднене 23 жовтня о дев'ятій годині вечора, нардеп відповів на 11 питань, 4 з яких були такими, що передбачали очевидну відповідь. Результати нардеп скинув згодом, з них слідує, що «не брехав».

Screenshot 2 result 5 - Поліграф так поліграф: як "слуги" порушують норми тестування
Олексій Леонов

Вже ввечері до поліграфіста прийшов ще один охочий — Олександр Дубінський. Його «допит» тривав 38 хвилин, відбувався ввечері, у присутності телекамер. З відповідей нардепа слідує, що він не отримував грошей за голосування «проти» скандального законопроєкту. Результати в загальних рисах оголосили майже одразу — Дубінський каже правду.

Screenshot 3 result 3 - Поліграф так поліграф: як "слуги" порушують норми тестування
Олександр Дубінський

По обіді 24 жовтня ще двоє «слуг народу» пройшла перевірку. Депутатка Ольга Василевська-Смаглюк під час голосування вирішила утриматись, цим самим потрапила у «список Лещенка». Її перевірка тривала 45 хвилин, в присутності телекамер. Результати озвучили також одразу: гроші не брала і достеменно не знає, хто це робив, але має деякі підозри.

Screenshot 4 result 3 - Поліграф так поліграф: як "слуги" порушують норми тестування
Ольга Василевська-Смаглюк

Опісля неї в тому ж кабінеті за 42 хвилини «допитали» й Олега Марусяка, котрий голосував «проти». Поліграфиня під час перевірки дозволяла собі спілкуватися з депутатом та навіть жартувати. Її висновок чіткий: гроші не брав, інформацією не володіє.

Screenshot 5 result - Поліграф так поліграф: як "слуги" порушують норми тестування
Олег Марусяк

Близько п’ятої дня поліграф пройшов і лідер фракції Давид Арахамія. Відбувалося це в тому ж місці, де “перевірявся” Дубінський, тривало 58 хвилин. Результат, як не дивно, на бік нардепа. Що важливо, поліграфолог майже одразу почав ставити питання, що стосувалися скандалу з хабарями. Одразу ж після тестування він повідомив, що совість у лідера фракції — чиста, а хвилювався він лише на питаннях про отримання коштів від «Опозиційної платформи — За життя».

Screenshot 7 result - Поліграф так поліграф: як "слуги" порушують норми тестування
Давид Арахамія

Що там за нормами проведення перевірки на детекторі

Політарена поспілкувалася з виконавчим директором «Всеукраїнської асоціації поліграфістів» Володимиром Ведмідьом, щоб уточнити в експерта, чи не порушували «слуги» норм перевірок на детекторі брехні.

Поліграфіст повідомив, що слідкував, зокрема, за процесом перевірки Дубінського, і помітив там багато порушень.

«Були порушені фундаментальні правила при виконанні перевірки, котра взагалі за нормами мала б починатися до шостої години вечора. В його випадку перевірка почалася о 21:20, людина втомлюється до цього часу. По-друге, прямий етер, ведучий, який постійно там незрозуміло чому знаходиться, його там не повинно бути», — наголосив Володимир Ведмідь.

На думку експерта, під час тесту поліграфолог повинен залишатися віч-на-віч з респондентом.

«Там, під час тесту, був також журналіст, котрий не повинен був там також бути. Він міг за цим всім спостерігати біля камери й не відволікати респондента», — додав експерт.

Представник Асоціації також звернув увагу на те, що канал артеріального тиску з незрозумілих причин не був підключений до поліграфа. Окрім цього, за один тест поліграфолог задав усі 7 питань, які виносилися на дослідження, що недопустимо.

«Це неприпустима норма. Дослідження складається з багатьох тестів, і за один має задаватись 2-3 означених питання», — відповів експерт.

70 main result - Поліграф так поліграф: як "слуги" порушують норми тестування
Володимир Ведмідь

Щодо ситуації з проходженням п'ятихвилинної перевірки Леонова, політолог сказав, що це просто смішно.

«Це взагалі ні про що. Якщо це дійсно так було, і його так мало часу тестували, мені дивно, чому поліграфологи так себе поводять: вони дискредитують так професію і взагалі довіру до поліграфа», — відповів експерт.

За його словами, перевірка має бути проведеною зранку або вдень і тривати не менш як годину.

«Має вестись передтестова бесіда, запит реакцій, тобто дві години з людиною працювати — це нормально. Мінімальною є одна година, щоб добитися якихось більш-менш вірогідних показників. До десяти хвилин — це абсолютно недопустимо», — сказав Володимир Ведмідь.

Що ж буде далі

Решта народних обранців — поки думають або читають статті: «Як обманути поліграф». Щоправда, готовність пройти поліграф виявив представник «Голосу» Ярослав Железняк, який, хоч і не входить до пропрезидентської більшості, але є членом фінкомітету.

Screenshot 8 result - Поліграф так поліграф: як "слуги" порушують норми тестування
Ярослав Железняк

Як повідомило керівництво пропрезидентської політсили, на 28 жовтня заплановане засідання фракції для «розв'язання питання» навколо скандалу. «Слуги» обговорять доречність проходження поліграфу всім комітетом та, можливо, поставлять крапку в цій історії.

Хоча ні. Остаточну крапку має поставити Спеціалізована антикорупційна прокуратура, котра зареєструвала кримінальне провадження за фактом ймовірного отримання неправомірної вигоди депутатами Верховної Ради 9 скликання. А все через інформацію про все ті ж озвучені 30 тисяч доларів за голосування «проти». Велика ймовірність, що вже в середині наступного тижня про історію з хабарями всі забудуть, а за кілька місяців САП про це усім нагадає.

Але навіть на цьому історія ще може не завершитися. Олександр Дубинський під час підготовки до проходження поліграфа Давидом Арахамією запропонував підготувати законопроєкт, який би зобов'язував народних депутатів раз на рік проходити перевірку на детекторі брехні. Лідер фракції таку ініціативу не відкинув, і, ймовірно, на «зборах фракції» це питання ще точно піднімуть.