Не розслаблятися: чи готуватись українцям до ще одних позачергових виборів

Новообрані парламентарі ще не встигли зайняти свої крісла під куполом, а президент України Володимир Зеленський вже порадив «не розслаблятися», натякаючи на ще одні, тепер вже місцеві вибори. Але чи варто українцям готуватися до ще однієї позачергової виборчої кампанії та чого чекати від результатів обрання нового місцевого самоврядування, намагалася з'ясувати Політарена.

Про ймовірність проведення позачергових місцевих виборів в оточенні Зеленського говорили неодноразово. Так, лідер партії «Слуга Народу» Дмитро Разумков заявляв, що в політсилі почнуть готуватися до виборчої кампанії на місцях одразу ж після завершення парламентської. А представник президента України у Верховній Раді Руслан Стефанчук зазначав, що в команді Зеленського розглядають різні варіанти: проведення виборів восени 2020, як і планувалося, або й навіть раніше.

Вірогідність проведення позачергових місцевих виборів вже цього року досить високо оцінюють і політичні експерти. Так, політолог Микола Спірідонов вважає, що Зеленському та партії «Слуга Народу» вигідно обрати нову владу на місцях якнайшвидше.

«Більше 50% — це точно, що проведуть місцеві вибори, тому що треба все-таки спиратися на своїх людей і на місцях теж, а рейтинг партії „Слуга Народу“ буде падати майже напевне, тому що це, загалом, українська національна традиція, що рейтинг президента і його партії падає...В нас так прийнято, що діючого президента після певного медового місяця народ перестає любити, тому якщо місцеві вибори проводити весною або восени 2020 року, тоді результати будуть зовсім іншими», — пояснив експерт.

А от конкурентам «Слуги Народу» дострокова зміна влади на місцях взагалі невигідна. За словами Спірідонова, опонентам Зеленського було б краще, якби вибори відбулися вже після того, як рейтинг партії «Слуга Народу» почне знижуватися.

Погоджується зі своїм колегою і політолог Петро Олещук. Однак, на його думку, зараз дуже важко придумати законодавчу підставу для виборів. До того ж політолог не виключає негативної реакції самих українців як наслідку  «втоми від виборів».

«Суспільство об'єктивно від виборів дуже втомилося, це може суттєво викликати несприйняття серед громадян», — зазначив Олещук.

Натомість ще один виборчий процес в Україні, як явище, експерти оцінюють позитивно.

«Вибори, навіть в локальному плані, економіку прогрівають, олігархи дістають гроші з офшорів, типографії отримують замовлення, люди отримують, принаймні, тимчасовий підробіток, тому якийсь елемент дестабілізації я в цьому не бачу, навпаки, вибори — це в цілому добре», — розповів Спірідонов.

Чи призначить новообрана Верховна Рада позачергові місцеві вибори буде цілком залежати від нової «монобільшості», якій вкрай вигідно зіграти на ще високих рейтингах та посилити владу на місцях. До того ж загальна ейфорія від нових облич здатна привести до місцевих рад практично будь-яких представників «Слуги Народу» на заміну старій місцевій еліті. Таким чином, в одних руках можуть опинитися і органи місцевої влади, і місцеве самоврядування.

З іншого боку, зосередження влади в одних руках прискорить процес завершення «медового місяця» для Зеленського та початок нової ери відповідальності, де питання як загальнодержавного, так і локального значення, фактично, ляжуть на його плечі. І тоді вкрай складно буде апелювати до спротиву «попередників», коментуючи будь-які рішення.

Дострокові місцеві вибори цей процес лише прискорять. Але питання в тому, яку юридичну підставу оберуть для їх проведення, наскільки легко можна буде її оскаржити в Конституційному Суді, і чи не стане знову закон черговим інструментом для популізму та утримання рейтингів.

До того ж, дивлячись на явку у 49,3% на парламентських виборах, важко спрогнозувати, наскільки суспільство готове в черговий раз прийти на дільниці, щоб обрати міських голів та депутатів місцевих рад. І чи не стануть більшість нових облич черговим вибором меншості населення.

Другі позачергові вибори поспіль дадуть ще одну змогу для нової влади відтермінувати впровадження її обіцянок. Знову можна буде апелювати до тези про те, що частину рішень ухвалять вже після місцевих виборів. Суспільство, яке почало звикати до життя в умовах постійних передвиборчих кампаній, просто втрачає інтерес та пильність до дій влади. А це значно полегшує просування будь-яких неоднозначних рішень.

Незалежно від того, коли відбудуться місцеві вибори, українцям слід готуватися до ще однієї виборчої кампанії, яка також може суттєво змінити і вектор розвитку, і політичну еліту на місцях. То ж залишається очікувати на те, яке рішення ухвалить президент та його оточення.

 

Автор: Юлія Турчинська