Нардепка пояснила, що буде з держслужбовцями після перезавантаження влади

  • Закон щодо перезавантаження влади потрібен Кабміну, щоб змінити тих, хто показав свою непрофесійність та привести до влади нових людей
  • Державних службовців стане легше приймати на роботу та звільняти з посад
  • Трудовий кодекс продовжить діяти в тій частині, де він не суперечить закону щодо перезавантаження влади

Відповідно до закону №1066 щодо перезавантаження влади, державних службовців значно легше прийняти та звільнити з займаних посад, а конкурсні комісії складатимуться не з представників профспілок і роботодавців, а з HR-фахівців та представників закладів освіти. Про це кореспонденту Політарени розповіла народна депутатка України від фракції «Батьківщина» Альона Шкрум.

«Конкурси залишилися. Комісія, яка обирає держслужбовців „категорії А“ залишилась, але пропонується змінити її склад, аби зробити її більш ефективною. Наприклад, раніше там були представники профспілок і роботодавців. А на сьогодні політична влада і прем'єр-міністр вирішили, що краще зробити її більш професійною, і запропонували представників сучасних HR-агентств і представників закладів освіти, які навчають студентів за програмою публічне адміністрування та публічна політика», — сказала Шкрум.

За її словами, після підписання закону про перезавантаження влади, новий Уряд протягом 4 місяців з дня свого формування зможе звільнити всю «категорію А», тобто найвищу категорію державних службовців, та запропонувати їм інші посади. Якщо ж вони відмовляться, то Кабмін зможе звільнити їх назавжди. Таких держслужбовців близько 200 осіб: це керівники центральних органів державної влади, держсекретарі та деякі інші високопосадовці.

Щодо 200 тис. держслужбовців нижчого рангу, то їх можна буде звільняти за виключним переліком підстав. Все це робиться для того, щоб у Кабміну було більше можливостей впливати на кадрові призначення і, відповідно, на ефективність впровадження реформ.

«Уряд на сьогодні хоче мати можливість перезавантажити всю владу на державній службі: звільнити тих, хто залишався, хто не показав професійність, і призначити за конкурсом нових осіб», — зазначила народна депутатка.

Окрім цього, закон передбачає, що не більше 7% з-поміж державних службовців (близько 14-15 тис. осіб) можна буде призначити на посади за контрактом, тобто, на окремо визначений час, з конкретним переліком завдань та окремо обумовленою заробітною платою.

Закон також передбачає незначні зміни у призначенні Державного секретаря. Раніше комісія пропонувала Кабміну 1 особу, яка могла б обійняти цю посаду. Після внесення змін комісія буде пропонувати 5 осіб, які пройшли конкурс з найкращими балами, а Кабінет міністрів зможе обрати когось з них.

Водночас, полегшується не лише процедура звільнення з роботи, але й процедура прийняття на державну службу.

«Людина, яка хоче на державну службу, робить це через єдиний сайт career.com.ua. Ви бачите всі вакансії, у всіх органах державної влади, в усіх регіонах України, бачите коли вони відкриваються, бачите, яка там зарплата, які вимоги і подаєте туди документи. Закон пропонує, щоб ви взагалі могли онлайн подати всі документи: не приносити оригінал вашого диплома, не знаходити оригінал трудової книжки, робити все онлайн, спрощено. І вже коли ви приймайтесь на державну службу, тоді ви заносите оригінали всіх документів, щоб уникнути підробок», — пояснила Шкрум.

За словами народної депутатки, в ухваленому документі також вдалось не порушити норм чинного Трудового кодексу, адже в першому читанні закону Уряд запропонував, щоб трудове законодавство взагалі не діяло для державних службовців.

«Трудовий кодекс вони хочуть або змінити, або ліквідувати, або скасувати. Це викликало велику кількість заперечень, тому що є багато речей в Трудовому кодексі, які неможливо передбачити в державній службі. Наприклад, питання матерів одиначок або питання звільнення вагітних жінок, або питання відпустки та повернення з неї. Нам би довелося або переписувати 40 сторінок Трудового кодексу, або ми все ж таки знайшли компроміс і сьогодні Трудовий кодекс буде діяти для всіх державних службовців в тій частині, в якій він не суперечить державній службі, тобто в питанні захисту громадян», — зазначила Шкрум.


  1. Верховна Рада перезавантажила владу.
  2. Рада реформувала ГПУ та дала більше повноважень Рябошапці.
  3. Кличко вимагає від парламенту розпустити Київраду.