Мир з Росією та подвійне громадянство: що пропонують партії у своїх програмах

Вже цієї неділі в Україні відбудуться дострокові парламентські вибори до Верховної Ради. Цього разу поборотися за крісла в парламенті виявили бажання 22 партії. Найімовірніше саме складу майбутньої Ради доведеться розв'язувати питання досягнення миру на Донбасі, повернення і відновлення окупованих територій, продовження розпочатих реформ і впровадження нових. Водночас, шляхи розв'язання цих питань кожна партія бачить по-своєму.

Згідно з останніми рейтингами, до Верховної Ради можуть пройти п'ять партій: «Слуга Народу», «Опозиційна платформа — За життя», «Європейська солідарність», «Батьківщина» та «Голос». Решта політсил наразі не долають п'ятивідсотковий бар'єр, хоча, соціологічні дослідження досить мінливі.

Варто зауважити, що від того, які саме партії пройдуть до парламенту, залежить стратегія напрямку реформування країни та співпраця з іншими державами на міжнародній арені. Тож перш ніж голосувати, варто зважити, чи поділяє партія-фаворит ваші погляди на розв'язання тих чи інших проблем. 

Політарена розібралася, яким партії вбачають розв'язання спірних для суспільства питань, як от референдум про мирні домовленості з Росією, співпрацю з МВФ чи легалізацію зброї.

Винесення питання миру з Росією на референдум

Актуальною в колі політикуму залишається тема винесення питання укладення мирних домовленостей з Росією на референдум. І тут погляди партій найбільше розходяться.

У травні цього року під час зустрічі з колишніми військовими Володимир Зеленський заявив, що винесення на референдум питання про укладення мирних домовленостей з РФ не має статусу законодавчої ініціативи, а є способом з’ясувати думку суспільства. Обґрунтовував це тоді ще новообраний президент прагненням відкритості в обговоренні важливих для країни питань. Після цього, заяв щодо референдуму від партії більше не було.

Screenshot 6 - Мир з Росією та подвійне громадянство: що пропонують партії у своїх програмах

Єдиними, хто відкрито заявив, що «за» референдум, — «Опозиційна платформа — За життя»  та «Опозиційний блок». На думку лідерів партій, українська влада повинна вести з суспільством відкритий діалог про те, що відбувається на Донбасі.

Решта партій з ТОП-5 вважають проведення референдуму недопустимим, який суперечить інтересам держави та є радше капітуляцією, ніж примиренням.

Дипломатичні відносини з Росією

Питання відносин з Росією поділило партійне представництво на два табори: чітких противників з одного боку та прихильників з іншого. Нейтральними залишилися лише партія «Голос» та «Сила і Честь».

Партія-лідер виборчих рейтингів «Слуга Народу» вважає, що дипломатичні відносини з Росією Україні необхідні: у штабі Зеленського заявили, що розрив дипвідносин за такої кількості двосторонніх проблем є недоречним і  шкідливим.

Напевне, не стане сенсацією й те, що продовження співпраці з Росією чекають та пропонують ОПЗЖ та «Опозиційний блок». Навіть експрезидент України Петро Порошенко виступав проти ідеї розриву дипломатичних відносин з РФ.

На думку лідерів решти партій, усі відносини з Російською Федерацією мають бути припинені якомога швидше, а це питання взагалі не має права підійматися.

Співпраця України з МВФ

Далеко не кожна партія поділяє погляди експрезидента України Петра Порошенка щодо необхідності співпраці з Міжнародним валютним фондом. Противниками виступили партії «Громадянська позиція», ВО «Свобода», Радикальна партія Олега Ляшка та «Опоблок». Загалом їх представники схиляються до того, що постійні позики у Фонду — це вічні кайдани для України.

На противагу виступають решта лідерів партійних перегонів, які вважають такі взаємозв'язки надійною опорою для держави. Зеленський заявляв, що МВФ завжди був надійним партнером України, а лідер партії «Голос» Святослав Вакарчук взагалі переконаний, що українці не можуть собі дозволити жити без Фонду.

Зі свого боку, Юрій Бойко, який представляє ОПЗЖ, вважає чинну співпрацю з Фондом невигідною, тож її умови треба переглянути.

«У тому вигляді, в якому сьогодні існує співпраця з МВФ, воно невигідне для України. Країна стала заручником бюрократів з МВФ. Не можна так вибудовувати відносини з Фондом... Потрібно переглянути умови, реструктуризувати заборгованість і вийти на вигідне для країни й людей, а не для бюрократів з МВФ», — заявляв Бойко.

370500 - Мир з Росією та подвійне громадянство: що пропонують партії у своїх програмах

Дозвіл на подвійне громадянство

Попри заборону з боку закону, не рідко можна зустріти чиновника, у гаманці якого про всяк випадок зберігається громадянство іншої держави. Сьогодні ж на законодавчому рівні в Україні дозволено мати лише одне. Та лідери партій вже планують цей закон «переписати».

Під час своєї інавгураційної промови Зеленський заявив, що всім, хто буде готовий будувати нову, сильну Україну, він з радістю надасть українське громадянство. Вакарчук теж не приховує своїх поглядів на це питання: лідер партії «Голос» вже виступав з ініціативою введення в Україні подвійного громадянства.

Фактично, окрім Ляшка, Порошенка та Кошулинського, лідери всіх рейтингових партій так чи інакше висловили своє схвалення щодо цього питання.

«Між іншим, в Україні все ж іде війна, і ті люди, які беруть подвійні паспорти, вони просто тікають. Тому є закон, і його треба дотримуватися. Тим більше під час війни, якщо захотів другий паспорт — нехай тобі щастить», — наголошував лідер Всеукраїнського об'єднання «Свобода» Руслан Кошулинський.

Screenshot 5 - Мир з Росією та подвійне громадянство: що пропонують партії у своїх програмах

Легалізація зброї

Кілька політсил виступили за легалізацію зброї в Україні. При чому, погляди «Опоблоку» та «Опозиційної платформи — За життя» щодо цього питання розійшлися.

Так, партії Зеленського, Порошенка, Тимошенко та Бойка вважають недопустимою легалізацію зброї в умовах війни.

Водночас, деякі депутати мають іншу думку. До прикладу, Анатолій Гриценко з партії «Громадянська позиція» вже заявив, що у разі обрання його президентом створить робочу групу, щоб якнайшвидше розробити законодавство для легалізації вогнепальної зброї в Україні.

Легалізувати зброю в Україні хочуть також Кошулинський від ВО «Свобода», Мураєв з «Опозиційного блоку» та партія «Сила людей».

Ціна на газ для громадян та промисловості

Всі партії так чи інакше наголошують на необхідності зниження ціни на газ для населення: хтось на рівні популізму, а хтось як ВО «Батьківщина» робить цю тему наскрізною основою передвиборчих програм. Однак те, в чому думки представників політсил розходяться, це питання зрівняння ціни на газ для громадян та промисловості.

«Слуга Народу», «Голос» та «Громадянська позиція» обрали нейтральну позицію в питанні газу. А от ОПЗЖ та «Європейська Солідарність» заявили прямо: Україні потрібна єдина ринкова ціна на природний газ.

Зі свого боку, Олександр Вілкул з «Опоблоку» виступив проти однакових тарифів і зауважив, що це стане серйозним ударом для людей. Така ж позиція й у ВО «Свобода» та у партії Ляшка.

Між тим, залишається ще багато болючих питань і проблем, панацею від яких кожен політик пропонує свою. Тож перш ніж поставити «плюс» напроти тієї чи іншої партії, вкрай важливо знати, як вона планує розв'язувати ці проблеми на державному рівні.

За матеріалами provybir.in.ua.

Автор: Вікторія Коломієць