Микола Катеринчук: «Вже завтра треба почати розробку тактичної ядерної зброї, а далі — говорити про виконання Будапештського меморандуму»

Микола Катеринчук — лідер «Європейської партії України», четвертий номер у виборчому списку політичної партії «Громадянська позиція». Політарена зустрілась з ним напередодні голосування в Парламентській асамблеї Ради Європи щодо обмеження повноважень та повернення російської делегації в цю організацію.

Про події в ПАРЄ

Давайте почнемо з найактуальнішого: ПАРЄ, що там відбувається? 

Це неприємна ситуація для України. Але вона не нова для тих, хто цікавиться цими процесами. По-перше, питання повернення Росії могли позитивно проголосувати ще в минулому році, на зимовій сесії в ПАРЄ. Однак Порошенко попросив відтермінувати, щоб не зіпсувати його президентську виборчу кампанію. Зараз коаліція проти Російської Федерації, яку він нібито створив в Європейському союзі і в світі, розвалюється.

По-друге, див не буває. Європейський Союз дуже уважно стежить за подіями в Україні. Ми самі винні в тому, що ставлення низки європейських країн до нас змінилося. За підсумками 2018-го року Угода про Асоціацію з ЄС виконана всього на 42%. Ми не йдемо в Європу. Ми стоїмо, і вони це розуміють. Не треба закидати європейцям ”ви щось не зробили для нас”. Тому що у відповідь можна почути вкрай неприємні для нас запитання. Наприклад,  «чому ви  торгуєте з ворогом і заробляєте на крові, а людям розповідаєте про патріотизм?».

Як ви оцінюєте дії української делегації в ПАРЄ у відповідь на повернення РФ?

Наша делегація правильно зробила, що призупинила членство. Це правильно. Але повністю йти з ПАРЄ не потрібно. Це неправильно. В нас не так багато міжнародних політичних майданчиків, де ми можемо про себе заявити. Але не все так погано. Згадайте результати голосування: 118 на 62 (голосування ПАРЄ за резолюцію, яка дозволила повернути Росію в ПАРЄ – ред.) Тобто, маємо 62 голоси за нас, і це непоганий фундамент для майбутнього. Що нам залишається? Працювати  в дипломатичній площині, щоб переконати країни  і делегатів через рік переголосувати ситуацію.

А чи потрібна Україні взагалі ПАРЄ, якщо вона настільки безпорадна?

Ви частково праві, сьогодні ПАРЄ не можна назвати ефективним майданчиком для просування українських інтересів. Згадайте, щодо Росії було ухвалено 7 знакових резолюцій. І що? Росія хоча б одну виконала? Ні.  А чому? Тому що всі вони мають виключно рекомендаційний характер. Але все ж таки, ПАРЄ залишається політично важливою для України. Тут ми створюємо антипутінський фронт. Проте, вважаю, що склад нашої делегації має значно посилитися.

Про відновлення ядерного статусу

Чому, на вашу думку, сьогодні розвалюється міжнародна проукраїнська коаліція?

Тому що її не було. Мінський формат — це майданчик, на якому піариться Лукашенко, а Росія каже: ми не сторона конфлікту. Нормандський формат — це була площадка Олланда (колишнього президента Франції, -  ред.) і Меркель. Вони там піарилися. Три роки формат не збирався саме тому, що там не було що обговорювати. Ось і чинний президент Франції Макрон не бачив себе в цьому процесі, не хотів бути в ньому. Бо він не діє.

Тому нам не формати треба шукати “по закордонах”, які нічого не дають Україні. Ми маємо зрозуміти, що єдиним стратегічним союзником нашої територіальної цілісності та незалежності є народ України і армія. Якщо ми хочемо, щоб наша доля вирішувалася в Києві, а не в Мінську чи  Будапешті, треба приймати серйозні політичні рішення, які відповідають зовнішнім викликам. Одним з таких рішень має стати повернення України до ядерного клубу. Це — надзавдання, про яке потрібно говорити з людьми, щоб вони  розуміли ситуацію. Адже 5 років на нашій території йде війна, і частина нашої землі окупована ворогом.

Ви думаєте, нам буде реально повернутися до статусу ядерної держави?

Я говорю про це відповідально ще з 2014-го року. Нас ще не завоювали і не розбомбили тільки тому, що у нас є газова труба, по якій донедавна йшов російський газ. Наш національний інтерес — залишитися транзитною державою, проводити реформи, співпрацювати з Європейським Союзом і рухатися в напрямку вступу до НАТО. Але якщо ці напрямки нам блокує Російська Федерація, вже завтра треба почати розробку тактичної ядерної зброї. Тоді побачите, як швидко зміниться контекст. Далі можна буде говорити про виконання Будапештського меморандуму. Але поки ми не розпочнемо власну ядерну програму, ніхто в цьому форматі з нами не буде розмовляти. В ПАРЄ, можливо, ми програли якусь битву, але маємо виграти війну за Україну.

Наскільки можливим з технологічної точки зору є відновлення української ядерної програми?

Є науковці, є технологія, є сировина. У нас все для цього є. Ми держава мирного атому. Колись ми тримали третій за кількістю арсенал ядерних боєголовок. Сьогодні нам необхідно 3-5 мільярдів доларів і три роки, щоб відновити свій ядерний статус.

Про рейтинги, Медведчука і Луценка

Давайте перенесемось від глобальних проблем до локальних. Ви слідкуєте за тим, що відбувається з “Рухом нових сил”, з їх реєстрацією в ЦВК? “Громадянська позиція” планувала об'єднуватись з Саакашвілі. Чому не вийшло? Чи зареєструють врешті решт РНС для участі у виборах?

Ми просто подивилися соціологію. Виходило, що ми один одному не додаємо. От і все. Тому вирішили йти окремими колонами. Що стосується реєстрації, ми допомагаємо партії Саакашвілі юридично. Впевнений, ЦВК виконає рішення суду. Поки рішення суду не вступило в силу, є можливість подати апеляцію. Але я впевнений, що «Рух нових сил» зареєструють. Адже причини відмови є абсолютно надуманими. Стаття 60 Закону «Про вибори народних депутатів» передбачає, що будь-які неточності і помилки не є підставою для того, щоб відмовляти в реєстрації кандидатам.

Різні соціологічні дослідження дають “Громадянській позиції” різні відсотки.  А що говорить ваша внутрішня соціологія? Яким є сьогодні реальний рейтинг партії?

За нашими даними, ми маємо десь 3,8% — 4%. Поки цього недостатньо. Але нам є куди рости. Тому вся виборча кампанія буде спрямована на те, щоб подолати 5%-й бар’єр і потрапити в наступний парламент.

Є низка партій, з якими ви ідеологічно співпадаєте, на кшталт, “Самопомочі”. Чому знову не об’єднуєтесь?

Я не знаю, я не вів переговори. В ідеалі об’єднуватися потрібно всім партіям, у яких споріднена ідеологія. Тим, хто проти олігархів, хто називає Росію агресором, хто готовий боротися з корупцією і може запропонувати план швидкого зростання економіки, і, як наслідок, — рівня життя людей. Це дуже серйозний виклик, і з цим треба щось робити компетентно.

Інша справа, — сьогодні діє модний політичний тренд: не важливо, що ти вмієш, важливо, що ти молодий. Мені здається, що це була вдала спецоперація, проведена олігархами за допомогою ЗМІ. Українцям сказали: навіщо вам змінювати систему влади з олігархічної на демократичну? Давайте змінимо обличчя. Так був створений запит на молоді обличчя, і Зеленський ліг в цей запит на 100%.

Кого ви маєте на увазі під словом «олігархи»?

Ахметов, Коломойський, Пінчук, Фірташ. Це великі бізнесмени, які впливають на політику або мають своїх представників в політиці. Медведчука також можна вважати без п’яти хвилин олігархом. У нього вже три канали, зараз він зайде в парламент і у нього буде власна фракція. Чим вам не олігарх. До речі, доля Фірташа — це сигнал для всіх, що буде далі. Але це не має робити не американське правосуддя, а українське.

Як можна усунути таких, як Медведчук, від влади? Які правові й політичні механізми можна використати для цього?

Демократія ніколи не будувалася демократичними методами. Якщо ви хочете в демократичний спосіб це зробити, я його не бачу. Треба змінювати законодавство. Є приклади, коли в Сполучених Штатах і Європейському Союзі ставили таких “видатних особистостей” на місце, але для цього треба, щоб парламент і президент мали однакову точку зору. Чи потрібна нам тут проросійська партія, проросійські політики, проросійські лобісти? Чи потрібні вони нам в Україні проросійські ЗМІ?

А чому Ви тоді ходите на етери телеканалів Медведчука?

Зараз виборчий процес. Я ж не добираю слів на цих ефірах, я розповідаю людям все, як є. Я ж не до Медведчука ходжу в гості. Ці канали дивляться люди з різними політичними поглядами. Я намагаюся доносити власну точку зору до аудиторії, яка поділяє цінності «Громадянської позиції» і «Європейської партії України». Впевнений, таких немало серед глядачів. До того ж, якщо ви дивилися мої ефіри, то побачили, що моя риторика – антипутінська. Навряд чи, це приємно Медведчуку.

Для чого Петро Порошенко іде в парламент?

Тому, що йому страшно. Хоче сховатися за депутатським мандатом.

А якщо депутатську недоторканість скасують, як сьогодні заявляють провідні демократичні партії?

Спробуйте її скасуйте. Там 300 голосів необхідно.

Якщо партії не виконають обіцянки і не скасують депутатську недоторканність, чи не призведе це до нового соціального вибуху або революції?

Нам треба навчитися жити без революцій. Достатньо очистити економіку від корупції і олігархів, створити сприятливі умови для розвитку малого і середнього бізнесу. А для цього маємо прийняти закон про зміни до Кримінального кодексу, — посилити відповідальність за хабарництво: пожиттєве ув'язнення з конфіскацією майна без права на амністію для тих, кого ловлять на хабарі вище 10 тисяч доларів.

На прикладі Юрія Луценка ми бачимо, що коли політик, який сприймає цю посаду, як майданчик для власного піару, стає генпрокурором, про виконання законів і боротьбу з корупцією можна забути. Кого ви бачите найкращим кандидатом на посаду генпрокурора після Луценка? 

А Володимир Зеленський — політик? Він президент, але ще не політик. Він стане ним, коли набереться політичного досвіду. Інавгурація — це тільки форма, а зміст ще прийде. Відносно генерального прокурора — питання не в тому, що він політик, а в тому, що він не має юридичної освіти, в тому, що він був кумом Порошенка.

А Давид Сакварелідзе — політик? Політик. І скажу вам відповідально: він буде найкращим генеральним прокурором за всю історію цієї країни, бо пересаджає всіх, не дивлячись на звання, чини і зв’язки. Але що йому для цього потрібно, окрім юридичної освіти і політичної волі? Надійні тили. Фракція, яка буде його підтримувати. Президент, який хоче покарати корупціонерів. І відсутність зв’язків у президента з олігархами.

Луценко часів лідера «Народної самооборони» і зараз — це дві різні людини?

Та сама людина. Він ніяк не змінився. І не збирався змінюватися. Хтось думав, в'язниця змінює людей. Ті, хто вже там побували, розуміють, що і там можна жити. Інколи, перспектива опинитись у в’язниці не застерігає від ризиків.

Про списки, Гриценка і Порошенка

Дивлячись на список “Громадянської позиції”, принаймні на першу четвірку — це лідери партій або громадських організацій чи рухів. За якими принципами формувався список “Громадянської позиції” для участі у дострокових парламентських виборах? 

Формувала список «Громадянська позиція». В ньому ті, хто підтримував Гриценка на президентських виборах, хто показав найкращий результат по регіонам. Зрозуміло, що враховували і соціологію і рівень пізнаваності й багато інших речей. Але здебільшого це був професійний підхід.

«Громадянська позиція» узгоджує кандидатів по мажоритарці з іншими політичними силами вашого ідеологічного спектру: «Самопоміччю», «Голосом», «Рухом нових сил»?

Була така пропозиція, ми до цього готові. Я впевнений, що ми знайдемо компроміс. Проведемо соціологію, щоб подивитись у кого краща можливість перемогти, а потім потрібно створити єдину фракцію – це було б правильно.

На минулих парламентських виборах ви балотувались від БПП. Сьогодні ви з Гриценком жорстко критикуєте Порошенка. Що сталося у ваших відносинах с екс-президентом?

В 2014-му рейтинг Порошенка був на піку. Він покликав мене і сказав: зараз в країні війна, важко, підстав своє плече — йди до мене в список в БПП. Я сказав, що я не можу піти в список БПП, тому що я на президентських виборах агітував проти нього і підтримував Гриценка. Порошенко сказав добре, балотуйся на своєму окрузі, а ми, принаймні, не будемо тобі заважати, бо хочемо, щоб ти залишився в парламенті.

Коли тобі президент воюючої країни говорить, що ти потрібен, ти погоджуєшся. Але Порошенко виявився «іудою». Він виставив на мій округ свою людину, на яку вдень і вночі працювала вся адміністративна вертикаль і всі підконтрольні владі ЗМІ. Сталися масштабні фальсифікації, адже я за кілька днів до голосування значно випереджав «людину Порошенка». У результаті перемогу в мене вкрали. Як я вже згодом дізнався, з Адміністрації президента розпорядилися не пропускати мене і перерахувати голоси на користь маріонетки Порошенка.

Чи не може повториться така ж історія з Гриценком? Чи не будете ви його потім критикувати, як сьогодні критикуєте Порошенка?

Це зовсім різні люди. Гриценка я знаю протягом довгого часу. Разом пройшли нелегкі випробування під час перебування в опозиції. Разом на революціях були. У нас однакова ціннісна база. Ми, які в житті, такі й в політиці. Він нематеріальна людина, я нематеріальна людина, ми люди ідеї.

Про «травку», одностатеві шлюби і церкву

Чи підтримуєте ви вільний продаж марихуани?

Тільки в лікувальних цілях.

Яка позиція вашої політичної сили щодо легалізації вогнепальної зброї для населення?

Ми за обов'язкову легалізацію того, що є, але з певними обмеженнями. Я один із тих, хто розробляв закон про зброю, і вважаю, що в сучасних умовах легалізація необхідна.

Чи потрібно дозволити в Україні одностатеві шлюби або цивільне партнерство? 

Я не бачу, що в них є якась дискримінація. Європейський Союз не ставить нам, як вимогу, впровадження одностатевих шлюбів на рівні законодавства. Наприклад, Польща цього не прийняла. В кожній країні є свої особливості. У нас є ортодоксальні православні традиції. Ті, хто хочуть одружитися, завжди можуть обрати іншу країну, де це нормально і де вони будуть відчувати себе комфортно. Тому, думаю, що говорити про легалізацію в Україні одностатевих шлюбів зарано.

В яку церкву ви швидше підете: до Філарета в УПЦ КП чи до Епіфанія в ПЦУ?

Я віруюча людина. Назва не має значення. Бог має бути в серці. Ти не Філарету, і не Епіфанію молишся, а Богу. З точки зору розвитку державницьких інститутів, зрозуміло, що нам бажано мати єдину церкву, яка б стала основою державотворення. Але якщо її не буде – це не буде великою трагедією. Головне, щоб люди ходили до церкви і вірили в Бога. А вивіски будуть міняться ще десятки разів.

Чи загрожує Україні однопартійна диктатура?

Ні.

Тобто, Зеленський, на вашу думку, не отримає більше, ніж 225 депутатських мандатів?

Зеленський ніколи не буде диктатором.

Чи готові ви об'єднуватись зі «Слугою народу» в майбутньому парламенті?

«Громадянська позиція» піде в коаліцію, якщо буде така пропозиція. У нас із «Слугою народу» є спільні цінності: знищення корупції і впливу олігархів, вільний розвиток економіки, запровадження європейських стандартів життя, рух до ЄС і НАТО. А саме головне, — ми розуміємо, що необхідно закінчити війну і принести людям довгоочікуваний мир.

katerynchuk savintsev - Микола Катеринчук: «Вже завтра треба почати розробку тактичної ядерної зброї, а далі - говорити про виконання Будапештського меморандуму»

Автори: Сергій Савінцев, Юлія Турчинська.