Хвиля рейдерства чи бурхливий розвиток: до чого призведе скасування мораторію на продаж землі

Офіс Президента України планує скасувати мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до кінця поточного року. Більше того, ОПУ планує уже до початку нового року запустити ринок землі. Про це в інтерв'ю Bloomberg розповів заступник голови Офісу Президента Олексій Гончарук.

Скасування мораторію не означає, що вже на наступний день після зняття заборони землю можна буде виставити на продаж. Щоб ринок землі запрацював, необхідно ухвалити законопроєкт про обіг земель сільськогосподарського призначення, який уже розробили.

Ймовірно, що мораторій, який вперше був накладений ще у 2001 році, а потім дев’ять разів пролонгувався, цього року скасують. Для цього є сприятливі умови, головними з яких є дві: наявність політичної волі у президента України та присутність у Верховній Раді пропрезидентської більшості, яка голосуватиме за ініціативи Зеленського.

Політарена вирішила з'ясувати, до яких наслідків призведе скасування мораторію і чи виграє від цього вітчизняне сільське господарство. Ми звернулись до фахівців з земельних питань, які мають різне бачення щодо скасування мораторію.

Скасування мораторію призведе до масового рейдерства

Народний депутат України від партії «Батьківщина», який у минулому скликанні був заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, Вадим Івченко переконаний, що мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення необхідно продовжити, проте вважає, що заборону до кінця року все ж таки знімуть.

«Вони нікого не хочуть слухати й ні з ким не хочуть рахуватись», — зазначив нардеп.

Минулого року Івченко голосував за продовження мораторію на продаж земель і наголосив, що й цього року зробить те саме.

«Країна, в якій панує тотальна бідність, рейдерство і беззаконня, не має іншого вибору, окрім як продовжити мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення», — зазначив Івченко.

Парламентар переконаний, що поки в Україні не налагоджена робота правоохоронної системи, скасовувати заборону не можна. Якщо мораторій скасують, то, за його словами, в сільському господарстві розквітне рейдерство: у власників земельних ділянок через рейдерські та кримінальні схеми землю відбиратимуть особи, які не мають на меті займатись сільським господарством.

Івченко наполягає, що землю за безцінь скуплять латифундисти, великі агрохолдинги та спекулянти. Останні купуватимуть земельні ділянки з метою перепродажу. Незабезпечені верстви населення не матимуть змоги купляти землю, а навпаки продадуть свою і залишаться ні з чим.

«Насамперед, треба віддати державну підтримку дрібним фермерам та особистим селянським господарствам, запровадити обмеження у власності та оренді певної кількості землі», — зазначив депутат.

Івченко наголосив, що перш, ніж знімати заборону на продаж землі, необхідно створити відповідну кредитну систему, завдяки якій люди зможуть взяти кошти на придбання земельної ділянки під низькі відсотки.

Окрім того, треба підготувати та проголосувати за відповідний закон, в якому б чітко була прописана модель ринку землі. На думку Івченка, вона максимально має відповідати саме інтересам переважної більшості селян.

Передчасне зняття мораторію на продаж землі, запевняє народний депутат, може значно погіршити стан сільського господарства в Україні.

Скасування мораторію означає ринок, а ринок — це розвиток

Експерт в земельних питаннях Кирило Левтеров має протилежну точку зору та запевнив Політарену, що зняття мораторію матиме величезні позитивні наслідки. За його словами, через існування заборони на продаж земель виникла велика кількість “сірих” схем. Якщо ж мораторій зняти, то схеми зникнуть, а в сільському господарстві почнеться бурхливий розвиток.

«Сільське господарство почне розвиватися в першу чергу тому, що стануть можливими інфраструктурні проєкти й технології. Наприклад – полив сільськогосподарських культур. Для влаштування і розвитку системи поливу потрібно вкладати навіть не мільйони – десятки мільйонів доларів. Ніхто не робить таких інвестицій стосовно до орендних земель. Такі витрати не можуть бути покриті за 5, 7 чи 15 років оренди», — зазначив Левтеров.

Крім того, за його словами, зняття мораторію дозволить селянам отримати в банках доступні кредити на розвиток свого бізнесу. Зокрема, на придбання необхідної для фермерства техніки чи власне землі. В якості застави за позику можна буде використати власну землю.

«Банки із задоволенням братимуть землю в забезпечення. Адже це ліквідний актив, який у порівнянні з іншими предметами в заставі майже ніколи не дешевшає, не горить, не тоне. Селянин одержить доступ до фінансування на значно кращих умовах», — зазначив Левтеров.

Експерт наголосив, що мораторій знижує ринкову вартість землі. Тому фермери орендують її у власників за значно нижчою ціною, ніж вона є насправді. До того ж, заборона на продаж земельних ділянок знижує інтерес до них, як до об'єктів інвестування.

«Відсутність інтересу до інвестування знижує ринкову вартість землі при купівлі, а значить знижує і вартість оренди землі. Зняття мораторію – означає ринок, а ринок означає розвиток. Без розвитку на сучасному етапі сільське господарство копирсається на рівні радянських колгоспів», — зазначив Левтеров.

«Вовків боятися — в ліс не ходити»

Чи варто селянам боятися рейдерів, які можуть вкрасти їхню землю? В Україні — варто, проте “вовків боятися — в ліс не ходити”. Великі зміни, чого б від них не очікували, завжди лякають. Особливо тих, хто живе в світі міфів, кого легко можна налякати французами чи американцями, які скуплять всю українську землю, а селян перетворять на дешеву робочу силу. 

Насправді, хто і скільки зможе купити землі залежить від змісту закону про обіг землі сільськогосподарського призначення. Навряд чи прихильники зняття мораторію внесуть на розгляд парламенту такий законопроєкт, який би дозволяв продаж землі іноземцям. До того ж опозиційні депутати  чинитимуть серйозний тиск таким ініціативам і, ймовірно, внесуть у законопроєкт чимало поправок.

І прихильники, і противники скасування мораторію на продаж землі сходяться в одному: зміни в сільському господарстві потрібні і якомога швидше. Зараз важливо домовитись між собою та розробити такі правила гри, які дозволять і орендаторам, і власникам, і бізнесменам, і найманим працівникам отримувати справжню вигоду від головного українського багатства — родючих чорноземів.

 

Автор: Олександр Побіл