Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА — продовження практики «режиму Януковича»

Радник Віталія Кличка Ігор Луценко

15 жовтня Ігор Луценко повідомив громадськість, що відтепер працює радником міського голови Києва Віталія Кличка. Колишній нардеп VIII скликання був третім у списку «Батьківщини» на парламентських виборах 2014 року, а цьогоріч від цієї ж політичної сили безрезультатно намагався потрапити до парламенту за 154 округом на Рівненщині. Перемогу там здобув представник «Слуги Народу» Олександр Аліксійчук, а Луценко вирішив радити меру Києва, як запобігати та виявляти корупцію у столиці.

Політарена поцікавилася, що саме він хоче «нарадити» меру Києва задля зменшення рівня корупції у Києві, якою є його позиція щодо ініціатив «слуг народу» щодо префектів та чому Аваков — поганий політик, а Чумак як заступник генпрокурора – це «плюс» для України.

Скажіть, як давно тривали перемовини щодо вашого призначення на посаду радника міського голови Києва?

Останнім часом ми кілька разів з різних приводів зустрічалися з міським головою. Ми обговорювали «гарячі точки» міста, де тривають незаконні дії, як от забудови на Поштовій площі чи в Протасовому Яру. На одній з зустрічей він запропонував мені офіційно «включитися» в київські справи. Оскільки, незалежно від свого статусу, я все одно займаюся і буду займатися цими питаннями, то я подумав: добре, спробуємо.

В команді Кличка ви працюватимете на громадських засадах. Плануєте поєднувати з іншою діяльністю?

Власне, я ж і так займаюся цим волонтерством на користь столиці. Інколи це «вилазить» у формі депутатства, інколи — у формі радництва, як зараз.

Ви плануєте радити київському меру, як запобігати корупції у столиці. Чому ця сфера?

Оскільки я майже 5 років працював в антикорупційному комітеті і, по суті, все, з чим я борюся, містить корупційні складові, то так цю сферу логічно було б назвати.

IMG 1685 result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Радник Віталія Кличка Ігор Луценко

В чому бачите основні проблеми з корупцією в столиці?

Відсутність законодавчого механізму боротьби з нею, і я вже четвертий рік це проповідую. 14 жовтня 2014 року в прокуратури забрали повноваження так званого нагляду за законністю осіб публічного права, тобто за чиновниками й депутатами всіх рівнів. І тепер немає відповідальності Київради, до прикладу, за віддані сквери під забудови. Раніше була прокуратура, котра мала повноваження видавати приписи та оскаржувати незаконність рішень у суді. Зараз такого механізму немає.

У «Слузі Народу» пропонують провести нову адміністративну реформу, яка передбачає введення так званих префектів на місцях. Представники політсили переконують, що ці префекти матимуть право оскаржити рішення Київради. Чи працюватиме цей механізм?

Тут дійсно є позитив. Префект матиме право оскаржити рішення Київської міськради, але це не повне розв'язання проблеми. До прикладу, незаконні рішення може видавати й Мінкульт, а префект не матиме повноважень їх оскаржувати.

Ці ініціативи «слуг народу» — дилетантські, і хороше я бачу лише в тому, що ми знову на серйозному рівні починаємо дискусію про Київ.

Бо раніше Петро Порошенко «обклав» Кличка так, що він хоч і був мером, але величезною кількістю процесів керували партійці його політичної сили. І про жодну дискусію щодо керування Києвом тоді навіть не було мови.

klychko result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Міський голова Києва Віталій Кличко

Ви думаєте, історія повторюється?

Історія не те, що повторюється, вона стабільна, показує одне й те ж. У 2010-му, за часів Віктора Януковича, головою КМДА було призначено Олександра Попова. Зараз чинна влада намагається це повторити спробами призначити Олександра Ткаченка. Для мене це дивно — з їхнім рейтингом я не бачу проблем: призначайте вибори і переобирайте владу, навіщо йти всупереч рішенню Конституційного суду? Але будемо співпрацювати.

Важко назвати чутками, що замість Кличка керувати адміністрацією хочуть призначити Ткаченка. Не так давно він розкритикував роботу теперішньої мерії Києва за тотальну корупцію. Чи все так погано, як стверджує пан Ткаченко?

Чесно кажучи, я не відстежую всіх цитат Ткаченка. Воно дійсно погано, ніхто не сперечається, але чому він виявив, що Київ у такому поганому стані лише зараз? Було б корисно завжди мати телеканал «1+1» як потужний рупор громадянського, зокрема, київського суспільства, не тільки тоді, коли булий гендиректор цього телеканалу вирішив мати такі політичні амбіції.

72129603 2566644813403105 6592729693613457408 n result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Олександр Ткаченко (фото: Facebook)

Ви думаєте, якщо він стане головою КМДА, то буде використовувати цей медіахолдинг для власного піару?

Безумовно, наскільки він є наближеним до власників цього медіахолдингу, настільки він буде його підтримувати й використовувати. Інше питання – що це може бути використано як на плюс, так і на мінус з точки зору київських інтересів.

Щодо того, чи зможе він очолити київську адміністрацію: звичайно, зможе. Якщо Леонід Черновецький — людина не зовсім здорова — очолював і вигравав двічі вибори, то які питання до всіх інших?

Я процитую пана Ткаченка і його три пріоритетні задачі, які він перед собою ставить: «провести інвентаризацію», «оцінити масштаб викликів» і «поставити загорожу для існування системи тотальної корупції». Чи спрацює його план?

Це загальні фрази – може спрацює, може ні. Але тут питання в тому, що ця так звана «інвентаризація» — це стандартна калька будь-якого чиновника. Якби він розповів, як він її бачить, назвав правові аспекти, тоді це б звучало переконливо.

Але я вважаю, що фактор Ткаченка є позитивом, тому що чинна команда в КМДА знаходиться у гарному тонусі, маючи такого хорошого спаринг-партнера.

Він дійсно має потужну підтримку Коломойського, тому на сьогодні є серйозним гравцем у київській політиці.

Звільнення Кличка з посади голови КМДА мало законне підґрунтя?

Було лише звернення керівника Офісу президента Андрія Богдана, котре уряд погодив. Юридичного факту звільнення немає.

Andrij Bohdan - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Голова Офісу президента України Андрій Богдан

Якщо буде рішення, буде оскарження, і воно буде правильним, тому що це антиконституційна норма. Звільняти Кличка можна, але — парадокс, призначати когось, крім Кличка, не можна. Якщо звільнити, Кличко й далі буде виконувати обов'язки голови КМДА.

Тобто він зараз ще фактично виконує обов'язки, які були покладені на нього як на голову адміністрації?

Всі функції він продовжує виконувати, і керує містом як голова КМДА.

photo 2019 10 19 13 05 44 result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Київська міська державна адміністрація

Що не так із законом про столицю, і чому його так критикує оточення Кличка?

Там якийсь, як автори законопроєкту самі кажуть, сатанізм написаний, починаючи від того, що треба надати можливість київському меру укладати міжнародні угоди. Просто люди, котрі писали цей закон, не мають зеленого поняття, що таке право.

Принципово проблемним там є момент під назвою «голова КМДА». Це одночасно й правоохоронний орган, й державна адміністрація, й орган, котрий займається господарською діяльністю, оскільки керує комунальними підприємствами. Такого бути не має.

Друге: «слуги» оголошують, що повертають народу районні ради. А що ви повертаєте? Бюджет райрад не має джерел наповнення, і законодавчо не закріпляють за цими громадами якесь майно.

Це просто буде зібрання по 20 людей на район, котрих дуже скоро охрестять міськими божевільними, тому що говорити вони зможуть, а щось робити без доброї волі київської міськради – ні.

Конституційний суд має надати свою оцінку чинному закону про столицю. Очікувано, якою вона буде?

Ми звернулися, щоб Конституційний суд ще раз протлумачив, як він розглядає необхідність трактування чинного закону про столицю. Суд буде тягнути, скільки потрібно, тому що це завжди був особистий суд президента, і задумувався він лише для цього. Хоча там елементарна справа: треба просто повторити своє рішення від 2003 року і сказати, що з того часу фактично нічого не змінилося.

Konstytutsiinyyi sud logo - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Конституційниий суд України

Якщо суд вирішить, що звільнення Кличка з посади голови КМДА було незаконним, його поновлять на посаді?

Тут спірний момент. «Слуги народу» кажуть, що хочуть усунути дуалізм влади, а своїми законопроєктами про столицю вони цей дуалізм насправді збільшують в рази. А от коли вони ще й підуть шляхом Януковича і призначать свого голову КМДА, а Кличко теоретично все це оскаржить, то наступить вже тріумвірат, і це буде повний хаос.

Можливо, мер для себе обере шлях показати легітимність дій Банкової, але при цьому не вступати у високий конфлікт, тому що це дійсно може вплинути на всі процеси в Києві. Краще хоч якесь керування, ніж суцільна боротьба за крісло. Втім, я з ним про такі високі матерії не розмовляю, він самостійний політик, хай для себе визначає.

Щодо вашого минулого: до Ради IX скликання ви балотувалися мажоритарником від «Батьківщини» і обійшов вас один зі «слуг народу». Як пережили програш, чи було очікуваним?

Це було досить очікувано, розуміючи, наскільки важкою була політична ситуація для всіх, хто не «Слуга Народу». Перемогла людина, яку ніхто не знав, і така ситуація була поширена в сотні інших округів. Я певним чином сприйняв це з полегшенням, хоча суспільне навантаження з мене ніхто не знімає. Зараз я «волонтер-містозахисник», і займаюся тим, чим і раніше.

IMG 1678 result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Радник Віталія Кличка Ігор Луценко

Чи плануєте балотуватися знову?

Наразі не маю бажання балотуватися ні в Київраду, ні в мери, ні до парламенту. Бути парламентарем – це в нашій каденції була ганьба, а зараз стала ще більшою. Не хочу ні від кого залежати, а якщо на громадських засадах комусь радитиму, це вже будуть їхні проблеми, слухати мене чи ні.

З представниками «Батьківщини» підтримуєте зв'язок?

З минулими колегами ми постійно спілкуємося, й це не стосується тільки фракції, в якій я був. Це люди, з котрими ми робили спільні справи в парламенті. В нас є певна єдність з того скликання через те, що ми розуміємо, наскільки великі проблеми зараз прийшли з новим складом Верховної Ради. Це не те, щоб ми такі класні були, просто головна риса парламентаря — це самостійність. В новому скликанні стало менше самостійності, отже стало менше парламенту, і як підсумок – менше демократії в державі.

IMG 5293 result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Юлія Тимошенко і команда

Лідерка «Батьківщини» зараз активно закликає не ухвалювати закон про відкритий ринок землі. Ви це підтримуєте?

«Батьківщина» ніколи не була проти ринку землі, просто питання лише у його формі. Питання підходів у тому, яким чином ми можемо організувати ринок землі і яким алгоритмом. Земля не є простим «товаром» за всіма ознаками економічної теорії. В жодній розвиненій країні ви ось так не зможете з мішком грошей прийти й купити землю, завжди є купа обмежень.

Раніше ви працювали в комітеті з питань запобігання і протидії корупції. Тепер вже створений комітет з питань антикорупційної політики, очолила його Анастасія Красносільська. Ви знайомі з нею?

aNAK 0853 result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Анастасія Красносільська (фото: Facebook)

Ні. Я почув про неї, лише коли її призначили головою комітету. У восьмому скликанні головою був Єгор Соболєв. Те, що його не переобрали, це мінус Україні, я вважаю, і це при тому, що він був далеко не ідеальним.

Віктора Чумака ви знаєте особисто?

Звісно.

IMG 8518 - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
заступник генерального прокурора України Віктор Чумак

У Раді VII скликання він був головою антикорупційного комітету, а у восьмому – заступником. Тепер він займає посаду заступника генпрокурора. Це плюс чи мінус Україні?

Я вважаю чинну команду генпрокурора, принаймні за тих півтора місяці їх діяльності, однозначно кращою, ніж їх попередників. Перш за все, через те, що був Юрій Луценко – людина не лише без юридичної освіти, а й без будь-яких моральних принципів. Тому те, що зараз є, в тому ж числі Рябошапка й Чумак, це краще і це крок уперед.

Чи є вони ідеальними фаховими юристами й адекватними реформаторами? Я вважаю, що ні. Та реформа прокуратури, яка зараз триває, вона шкідлива.

Колись ви долучилися до цікавої ініціативи: за допомогою дронів фіксувати «кнопкодавів» у Раді. Це був момент піару чи справді вважали, що це може допомогти?

Це був момент протесту, громадська акція проти «кнопкодавства», проти нищення парламентаризму. Парламент VIII скликання знищив себе саме такими речами, коли на очах всієї країни вони голосували не за себе в порушення Конституції. Ми вирішили піти на такий крок, і це дійсно спрацювало. Тоді близько 10-15% голосів «щезло».

Ви підтримуєте ініціативу штрафувати «кнопкодавів»?

Так, я навіть подавав законопроєкт щодо того, щоб хоча б гривнею карати тих, хто голосує не за себе. Добре, що зараз ця справа оживає, і почнуть якісь санкції застосовувати, але, на жаль, «кнопкодави» є й в новому парламенті. Для мене це дивно.

Ви були одним з тих, хто відкрито закликав вийти на акцію протесту проти Авакова. Чим вам, як антикорупціонеру, не подобається очільник МВС?

Арсен Аваков – це людина з величезним багажем політичних гріхів, більш поганого політика на сьогодні при державних посадах я не назву. У 2014 році він захистив від кримінального переслідування ряд «беркутів», котрі скоювали злочини на Майдані.

avakov podzvonyly result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков

Другий момент: фактично він зберіг стару «мусорську» систему — обслуговування корупційних схем за допомогою повноважень міліції, а зараз вже поліції. І, в решті-решт, застосовуючи цю систему — яка, зокрема, почала обслуговувати інтереси Ріната Ахметова у Донецькій області – Аваков, по суті, посприяв становленню «ДНР».

Тобто, коли Костянтин Пожидаєв весною 2014-го був з подачі Ахметова призначений на посаду очільника міліції в Донецькій області обласні правоохоронці зайняли пасивну позицію стосовно гібридної російської агресії. Хоча в міліції тоді справді був шанс придушити це все ще на етапі «зародку».

Ви бачите людину на посаді очільника МВС?

Звісно, бачу. Зараз система керівництва правоохоронними органами, та ж поліція, сформована так, що, по суті, міністром і я, наприклад, можу ефективно працювати.

На цю політичну посаду має зайти особа, котра поважає права людини. До прикладу, Олександр Кудінов, котрий реально супермен в галузі правозахисту.

hqdefault result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Олександр Кудінов

Взагалі будь-хто, котрий знає, як треба захищати права людей, буде кращим на посаді, ніж розумник та інтригант Аваков.

Арсен Аваков зробив колишнього голову Нацполіції Сергія Князєва своїм радником в міністерстві. Ви підтримуєте таке призначення?

Князєв хоча б розбирається в роботі правоохоронних органів, на відміну від Авакова.

Історія з вашим викраденням у 2014-му досі тягнеться. На якому вона етапі зараз?

Слідство і суди тривають, і до кінця, звісно, нічого не доведено. Один замовник сидить у Росії, виконавці не названі. Ця справа використовувалася для того, щоб віджати у Віктора Зубрицького телеканал «112 Україна».

Аваков захистив усіх «ментів», котрі відповідальні за наше викрадення.

А відділ генпрокуратури, котрий це розслідував, не зміг знайти докази чи просто побоявся розслідувати причетність високопосадовців, на той час міліції, до мого викрадення.

Я підозрюю, що частина людей, котрі зливали інформацію «тітушкам» щодо мого місцерозташування, досі працюють в держорганах.

Чи завершилася справа про виведення коштів з банку «Київська Русь»? У жовтні 2018-го до НАБУ надійшли матеріали, що було опісля?

Як тільки в мене закінчилися повноваження нардепа, з’явився час і я сходив у НАБУ на допити, розповів свою версію подій. У слідчого відбулося невелике просвітлення, й очі збільшилися від тих фактів, котрі я йому надав.

630 360 1460015987 8932 result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
ПАТ «Банк «Київська Русь»

Фонд гарантування вкладів – це злочинна організація із розкрадання активів ліквідованих банків, котру я весь час намагався зупиняти, тому восени 2018 року вони «накопали» на мене компромат за цю нафталінову історію за 2015 рік.

Історія полягала в тому, що напередодні введення тимчасової адміністрації з мого рахунку й багатьох інших людей були, без їх відома, вкрадені кошти. За версією ФГВФО, кошти за моїм проханням перерахували на рахунок бухгалтера. Але я що хворий якомусь бухгалтеру перераховувати, котрого я в очі не бачив? Чому сам я не зняв?

Фактично вони звинувачують у тому, що я не задекларував ці кошти. Але ж якби я ці кошти зняв, то я б їх обов’язково задекларував – який сенс приховувати те, що приховати неможливо, адже усі банківські проводки записані?

Я так розумію, що в них питання в тому, що ви змогли зняти кошти з ліквідного банку, а інші вкладники – ні.

Напередодні ліквідації банку у частини вкладників просто вкрали з рахунків кошти. В мене там теж купа коштів згоріла. Якби я хотів зняти ті кошти, я б знімав, мабуть, всі. Але чомусь я частину ніби лишив, а рівну суму в 750 тисяч зняв. Я сподіваюся, що в НАБУ з цим розберуться.

Повернувшись до вашої нової посади: назвіть ключові речі, над якими будете працювати найближчим часом, щоб звести до мінімуму корупцію у столиці?

Я думаю, треба оновити громадські органи, котрі існують у Києві. Можливо, перезавантажити так звану Антикорупційну раду при Київському міському голові. З нею треба визначитися: вона або працює, або не потрібна.

Ми будемо в судовому порядку скасовувати злочинні для Києва рішення.

Я реаліст і розумію, що змінити все одразу можна лише в тому випадку, якби були диктаторські повноваження. Але це не той шлях, яким має йти Україна.

IMG 1701 result - Ігор Луценко: Спроба призначити Ткаченка очільником КМДА - продовження практики «режиму Януковича»
Радник Віталія Кличка Ігор Луценко