Генпрокурор порушив закон у справі про привласнення 20 млн доларів «Ощадбанку» — НАБУ

  • В НАБУ виступили проти зміни підслідності у справі про вкрадення 20 млн доларів з «Ощадбанку»
  • Рішення про зміну підслідності, всупереч закону, ухвалив Генпрокурор Юрій Луценко
  • До привласнення мільйонів доларів «Ощадбанку» може бути причетний народний депутат Станіслав Березкін

Генеральний прокурор Юрій Луценко всупереч законодавству передав справу про розкрадання 20 млн доларів «Ощадбанку» слідчим Національної поліції, забравши її у Національного антикорупційного бюро України. Про це повідомила прес-служба НАБУ, передає Політарена.

У відомстві наполягають, що зміна підслідності за слідчими Нацполіції України є неприпустимою та прямо порушує вимоги КПК України.

«Відповідне рішення з незрозумілих підстав без витребування та вивчення матеріалів кримінального провадження, Генеральний прокурор ухвалив 19 липня 2019 року. Для притягнення винних до відповідальності НАБУ і САП закликають Юрія Луценка повернути кримінальне провадження детективам Національного бюро», — йдеться у повідомленні.

Слідчі НАБУ у ході розслідування провадження з'ясували, що у період 2013–2015 років службові особи приватних підприємств, що входили до групи «Креатив», у змові зі службовими особами «Ощадбанку», підробивши документи, незаконно отримали кредит на суму 20 млн доларів. Гроші нібито мали піти на купівлю насіння соняшника.

Після цього тодішні власники групи «Креатив» вивели кошти за кордон на рахунки підконтрольних їм компаній, зареєстрованих у Белізі та Швейцарії. Пізніше за ці гроші вони купили корпоративні права юридичних осіб, що володіли цінною нерухомістю.

З травня 2016 року спільною схемою «Креативу» та «Ощадбанку» зайнялось НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Восени 2018 року 12 особам повідомили про підозру.

У листопаді Верховна Рада України не підтримала подання Луценка про притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт організатора цих злочинів — народного депутата і бенефіціарного власника групи «Креатив» Станіслава Березкіна.

У липні ж цього року Генпрокурор передав справу від НАБУ та САП слідчим Нацполіції. В НАБУ наголошують, що такі дії очільника ГПУ є незаконними.

«Розмір предмету злочину в цьому провадженні в рази перевищує п’ятсот і більше розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленої законом на час вчинення злочину. Відповідно до чинного законодавства з урахуванням згаданого цей злочин може розслідувати виключно Національне бюро. Згідно з КПК забороняється доручати здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, віднесеного до підслідності Національного антикорупційного бюро України, іншому органу досудового розслідування. Відтак, Генеральний прокурор України прийняв рішення всупереч закону», — наполягають в НАБУ.

«Таке рішення Генерального прокурора ставить під загрозу можливість притягнення посадовців до кримінальної відповідальності. Навіть у випадку, якщо Нацполіція завершить розслідування, суд може повернути обвинувальний акт прокурора як такий, що не відповідає вимогам КПК про визначення підслідності», — додали у відомстві.


  1. НАБУ проводить обшуки в спортклубі Порошенка.
    2. Луценко не буде звітувати перед президентом про вбивство Шеремета.
    3. Луценко разом із прес-секретаркою пішли у відпустку.