Данилишин: Україна в нинішній ситуації не може відмовитися від співпраці з МВФ

Богдан Данилишин — український державний та політичний діяч, економіст,  доктор економічних наук,  професор,  академік НАН України, колишній голова Ради по вивченню продуктивних сил України НАНУ.


Саміт ЄС 2 липня висунув кандидатуру Крістін Лагард на пост глави Європейського Центрального Банку. У зв'язку з цим Лагард в той же день оголосила, що тимчасово припиняє виконувати обов'язки директора-розпорядника МВФ. А 16 липня вона подала у відставку зі своєї посади в МВФ.

До речі, Лагард не подавала у відставку відразу після того, як її висунули на пост керівника Європейського ЦБ оскільки не була впевнена, що її кандидатура буде схвалена Європарламентом.

Журналісти ставлять запитання, як це відіб'ється на співпраці України і МВФ.

З моєї точки зору, не відіб'ється, тому що діяльність МВФ, процедури підготовки документів, моніторингу та оцінки не перебувають у залежності від персони керівника Фонду. Рішення приймаються відповідно до затвердженої процедури.

Головним директивним органом МВФ є рада керівників фонду, в який входять по одному керуючому й одному заступнику керуючого від кожної держави-члена. А рішення про надання кредитів країнам приймає Рада директорів МВФ, це колегіальний орган. Тобто, персоналізувати проблему співпраці України і МВФ не варто.

Що потрібно зробити Україні для відновлення співпраці з Фондом? Тут немає особливих секретів. Після завершення виборів до Верховної Ради потрібно сформувати парламентську коаліцію, яка створить уряд. Саме після появи нового Кабміну почнуться переговори про нову програму кредитної співпраці з МВФ.

Які вимоги може висунути МВФ для узгодження нової програми? Вважаю, тут теж не буде чогось принципово нового або екстраординарного — мінімальний дефіцит державного бюджету, продовження структурних реформ, приватизація ряду державних компаній, продаж землі сільгосппризначення.

Крім того, відомо, що МВФ вважає за краще надавати країнам-позичальникам кредити за умови проведення ними антиінфляційної та антикорупційної політики.

Чи потрібно Україні продовжувати співпрацю з Фондом? Я вважаю, що, попри неоднозначне ставлення ряду експертів до деяких з вимог, що пред'являються Фондом до нашої країни, Україна в нинішній ситуації не може відмовитися від співпраці з МВФ. Для обґрунтування цього пропоную просто зайти на сайт Міністерства фінансів і подивитися дані щодо майбутніх погашень за державним зовнішнім боргом нашої країни. Побачені цифри та реальна оцінка можливих джерел погашення боргу і відсотків по ньому не залишають сумнівів у необхідності продовження співпраці з Фондом.

Однак, пора формувати ефективну експертну переговорну команду для консультацій з МВФ, чітко відстоювати національні інтереси України. Потрібно нарешті зрозуміти, що досвід окремих країн не може бути штучно перенесений і адаптований в Україні. А економічну політику України не можуть формувати тільки імпортери та фінансові посередники і спекулянти, інвестиційні банкіри, а мають враховуватись інтереси національних виробників. Домінуючою має стати політика економічного прагматизму і національний економічний патріотизм, а не «угодництво».

Джерело: Facebook