Адміністрація Зеленського замінить формулу «Роттердам+» на «Роттердам–» без узгодження з Міненерго

  • Формулу «Роттердам+» замінять на «Роттердм–» за допоомгою президентського законопроекту
  • Формула «Роттердам+» щороку коштує споживачам електроенергії 12 млрд грн
  • Законопроект не узгоджували з Міністерством енергетики та вугільної промисловості

Підготовлений адміністрацією президента України законопроект про регулювання ринку електричної енергії, передбачає повне скасування сумнозвісної формули розрахунку вартості енергетичного вугілля «Роттердам+». Про це під час брифінгу в АП заявив представник президента України в Кабінеті Міністрів України Андрій Герус, повідомляє кореспондент Політарени.

Законопроект також покликаний врегулювати ціноутворення на ринку електроенергії, та відтермінувати запровадження нового ціноутворення на ринку електроенергії на 1 рік.

Нормативним проектом передбачено повне скасування розрахунку вартості доставки вугілля з Роттердаму в Україну, а це – 8 тис. кілометрів морем. Вугілля з Роттердаму в Україну морем фактично ніхто не доставляє, але це – 12 млрд грн додаткових коштів споживачів електроенергії щороку. Також законопроект передбачає запровадження дисконтів від 1 до 10%, залежно від якості вугілля. Якщо якість вугілля низька, відповідно менша його вартість зараховується у тарифі електроенергії.

«Формула «Роттердам+» існувала тоді, коли існував цей уряд і працювало це міністерство енергетики. Якби вони хотіли таку ініціативу кудись подати, вони могли її подати. З міністерством енергетики погоджувати законопроект немає особливого сенсу, тому що все, що вони хотіли, вони могли б зробити впродовж останніх 3 років. Тому ми з ними не погоджували, це ініціатива президента і відповідної аналітичної групи» — зазначив Андрій Герус.

Розробники нормативного акта вважають, що запровадження ринку має низку ризиків через його непідготовленість. Серед ключових ризиків Андрій Герус назвав цінові – можуть відбуватися збої в ціноутворенні на деяких сегментах ринку, технічні, а також нормативно-правові ризики, оскільки на сьогодні нормативно-правова база не врегульована.

«Основний фактор – це те, що абсолютна більшість учасників ринку – покупців, продавців, споживачів, трейдерів, просто не розуміють, як це буде працювати з 1 липня 2019 р. Такі експерименти, на мою думку, робити не є правильним. Потрібно добре підготуватися, скласти помісячний план підготовки, і з 1 липня наступного року правильно і якісно ввести в дію, щоб вона могла отримати якісь результати і позитивні відгуки» — зазначив представник президента у Кабміні.


  1. Зеленський законопроектом ініціює зміни на ринку електроенергії 
  2. Адміністрація Зеленського планує звільнення всіх голів ОДА 
  3. Кабмін обмежив ціни на електроенергію для населення