Рада зробила крок до повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення

  • Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт щодо повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення
  • Терміни внесення правок до другого читання скоротили наполовину

Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №1031 щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів, повідомляє Політарена.

«За» відповідний законопроєкт проголосували 316 народних депутатів з 226 необхідних.

Законопроєкт передбачає внесення до Кримінального кодексу України статті 3685  «Незаконне збагачення». Водночас, ухвалення законопроєкту в цілому не лише відновить кримінальну відповідальність для посадовців, а й забезпечить законодавчу базу для конфіскації та стягнення в дохід держави їхніх активів, отриманих незаконним шляхом. Ця норма передбачена Цивільно-процесуальним кодексом з 2015 року, але без відповідного закону немає можливості застосовувати її на практиці.

Кримінальна відповідальність наступатиме лише у випадку, якщо розмір незаконно набутих активів становитиме 12 тисяч неоподатковуваних мінімумів, це близько 11,5 млн грн, або 380 тисяч євро. Така градація встановлена для того, щоб пріоритезувати зусилля антикорупційних органів, — аби вони не витрачала ресурси й час на дрібні справи.

Санкція статті передбачає від 5 до 10 років позбавлення волі, в окремих випадках — до 12 років.

Якщо сума завданих державі збитків становитиме від 30 до 380 тис. євро, справа розглядатиметься в порядку цивільної процедури.

В інших випадках судовий розгляд здійснюватиме новостворений Вищий антикорупційний суд.

Депутати також скоротили строки підготовки законопроєкту до другого читання наполовину. «За» відповідне рішення проголосували 254 народних обранці.


  1. Нардепи проголосували за зміни до Регламенту Верховної Ради.
  2. Рябошапка пояснив в чому особливість законопроекта Зеленського про незаконне збагачення.
  3. Зеленський вніс на розгляд Ради законопроєкт щодо незаконного збагачення.